Depresja alkoholowa - jak się objawia i jak ją leczyć?

Depresja alkoholowa – jak się objawia i jak ją leczyć? Depresja alkoholowa to choroba, która dotyka wielu osób, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Może ona przytrafić się każdemu, bez względu na wiek czy status społeczny. Zanim jednak przystąpimy do leczenia tego schorzenia, warto dowiedzieć się tego, czym się ono charakteryzuje. Należy także pamiętać o tym, że terapia tej choroby powinna być wszechstronna. Tylko wówczas będzie można liczyć na w miarę trwałe oraz satysfakcjonujące efekty.

Depresja alkoholowa – podstawowe informacje

Depresja alkoholowa - jak się objawia i jak ją leczyć?
Depresja alkoholowa – jak się objawia i jak ją leczyć?

Depresja alkoholowa, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się ze spożywaniem nadmiernych ilości alkoholu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jest to zaburzenie psychiczne. Problem depresji alkoholowej jest bardzo złożony. Mamy bowiem do czynienia nie tylko z problemem uzależnienia, ale również z problemem samej depresji. Ponadto, alkoholizm może bardzo często maskować depresję, dlatego diagnostyka tego problemu może być bardzo utrudniona. Warto mieć świadomość tego, że depresja może pojawić się zarówno w trakcie spożywania nadmiernych ilości alkoholu, jak i po jego odstawieniu. Co ważne, depresja może także poprzedzać pojawienie się problemu uzależnienia od alkoholu. Czasami niemożliwe do ustalenia jest to, co pojawiło się wcześniej. Często nawet sam chory nie wie czy na początku miał objawy depresji, czy też sięgnął po alkohol, który go do tej depresji doprowadził. Dlatego też diagnostykę problemu dobrze byłoby pozostawić doświadczonemu lekarzowi lub psychologowi klinicznemu. Po zebraniu wywiadu możliwe będzie ustalenie źródła problemu, co jest niezwykle istotne w kontekście leczenia. Dobrze jest także poznać objawy depresji alkoholowej, aby móc zareagować na ten problem u siebie bądź u innych. Nie należy zapominać, że im szybciej podjęte zostanie leczenie, tym większe szanse na to, że będzie ono skuteczne.

Jakie są objawy depresji alkoholowej?

Objawy depresji alkoholowej https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/ bardzo trudno jest oddzielić od objawów związanych z uzależnieniem od alkoholu. Niemniej jednak, należy próbować, aby pomóc osobie zmagającej się z tym problemem. Objawów depresji alkoholowej jest całe mnóstwo. Warto od razu zaznaczyć, że ważny jest czas trwania objawów. O depresji mówi się zazwyczaj wówczas, gdy objawy trwają dłużej niż dwa tygodnie. Zazwyczaj znamienne dla depresji jest długotrwałe przygnębienie, smutek oraz płaczliwość. W niektórych przypadkach może pojawić się agresja, zarówno kierowana ku sobie, jak i kierowana ku otoczeniu. Jeżeli depresja pojawia się w przebiegu alkoholizmu, objawy agresji mogą być bardzo nasilone. Chory może dokonywać samouszkodzeń, a także aktów przemocy wobec bliskich. Bardzo często jednak depresja alkoholowa objawia się również apatią. Wówczas chory raczej nie zdradza objawów agresji. Jeżeli depresji towarzyszy alkoholizm, pojawić się mogą także uciążliwe halucynacje. Może to spowodować trudności diagnostyczne, bo halucynacje są charakterystyczne chociażby dla schizofrenii. Ponadto, znamiennymi objawami depresji alkoholowej są myśli samobójcze oraz rezygnacyjne. Szczególnie niebezpieczne są tendencje samobójcze. Jeżeli się pojawią, konieczne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem. Osoba, która grozi samobójstwem powinna być bezzwłocznie odwieziona na odział ratunkowy, na którym otrzyma fachową pomoc. Można wezwać do takiej osoby pogotowie w razie konieczności.

Polecamy uwadze:

Jak leczyć depresję alkoholową?

Jak pomóc alkoholikowi?Leczenie depresji alkoholowej jest bardzo trudne. Trzeba bowiem zająć się zarówno terapią depresji, jak i alkoholizmu. Jak więc widać, problem jest wyjątkowo złożony. Na szczęście, leczenie jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak rozpocząć od odpowiedniej diagnostyki. Diagnozą powinien zajmować się lekarz specjalista psychiatra. Do psychiatry można udać się bez skierowania, dlatego nie trzeba najpierw kierować się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Co ważne, aby przyśpieszyć wizytę, do psychiatry można udać się także prywatnie. Wówczas trzeba się jednak liczyć z kosztami. Jeżeli objawy depresji alkoholowej są bardzo zaawansowane, można udać się bezpośrednio na oddział do szpitala psychiatrycznego. Lekarz dyżurny zadecyduje o tym, czy konieczne jest przyjęcie do szpitala psychiatrycznego czy też wystarczające będzie leczenie laboratoryjne.

W wielu przypadkach choremu może pomóc jedynie terapia alkoholowa w ośrodku zamkniętym. Na początku nierzadko konieczne jest odtrucie organizmu. Po detoksie chory będzie potrzebował wsparcia psychiatry oraz psychologów i terapeutów. W wielu przypadkach konieczna okazuje się farmakoterapia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że leków na depresję nie wolno łączyć z alkoholem. Wskazana jest również psychoterapia. Najlepiej, jeżeli będzie ona prowadzona przez doświadczonego terapeutę uzależnień. Wówczas szanse na powodzenie terapii są największe. Wskazana może okazać się także terapia grupowa, w ramach której uczestnicy udzielają sobie wzajemnego wsparcia. Terapia zajęciowa może zaś zaangażować chorego w w ciekawe zajęcia, odwracające uwagę od jego problemów. Warto pamiętać, że leczenie jest skuteczniejsze, jeżeli chory ma wsparcie bliskich.