Etui na telefon – jak czyścić?

Etui na telefon – jak czyścić? Nikogo raczej nie zdziwi informacja, że każdy przedmiot należy od czasu do czasu wyczyścić. Tyczy się to zarówno samych wyświetlaczy smartfonów, jak i etui, w których są trzymane. Regularne czyszczenie etui na telefon jest bardzo ważne, ponieważ pozwala zachować czystość również samego telefonu. Nie wspominając już o tym, że czysty pokrowiec wygląda bardziej estetycznie. Jak wyczyścić etui do telefonu wykonane ze skóry lub gumy? Poniżej instrukcja.

Jak wyczyścić skórzane etui na telefon?

Etui wykonane z naturalnej lub ekologicznej skóry prezentuje się wyjątkowo elegancko, ale niestety, łatwo ulega zabrudzeniu, jeśli jego właściciel nie dba o regularne czyszczenie pokrowca. Na samym wstępie należy zaznaczyć, czym powinno się czyścić skórę lub tworzywo skóropodobne. Do czyszczenia potrzebne będzie delikatne mydło (najlepiej ekologiczne, bez dodatkowych substancji zapachowych), miska z letnią wodą oraz sucha ścierka bawełniana (najlepiej sprawdzają się niepylące ścierki do kurzu). W razie potrzeby, gdy zabrudzenia są znaczne, można skorzystać z profesjonalnego preparatu do czyszczenia skóry i materiałów skóropodobnych. Należy jednak uważać, ponieważ tego typu preparaty mają często nieprzyjemny zapach i trzeba odczekać, aż zniknie.

Etui na telefon – jak czyścić?

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że do czyszczenia skóry ekologicznej nie należy używać substancji, które zawierają alkohol, naftę lub wosk, ponieważ sprawią one, że skóra zacznie sztywnieć i pękać. Aby usunąć zabrudzenia, należy najpierw wyjąć telefon z pokrowca. Następnie zamoczyć bawełnianą ścierką w wodzie, wycisnąć, a potem wetrzeć w nią mydło. Dalej można już przystąpić do czyszczenia pokrowca okrężnymi ruchami. Nie powinno się szorować etui na telefon zbyt mocno, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia jego powierzchni.

Wnętrze pokrowca z reguły jest wykonane z silikonu. Nie należy o nim zapominać. Można je wyczyścić w ten sam sposób co skórę, czyli wodą z mydłem. Po czyszczeniu należy jeszcze raz przetrzeć pokrowiec mokrą szmatką oraz pozostawić do wyschnięcia (nie powinno się pozostawiać pokrowca na grzejniku).

Jeżeli chcemy, aby etui na telefon zawsze prezentowało się dobrze, należy pamiętać o tym, aby nie zostawiać go w miejscach mocno nasłonecznionych, wilgotnych czy narażać materiał na wysokie temperatury, ponieważ się rozklei. Skórzany pokrowiec należy również chronić przed tłustymi substancjami, kosmetykami. Tego typu plamy bardzo trudno usunąć.

Jak wyczyścić gumowe etui do telefonu?

Gumowe etui na telefon świetnie chroni go przed uszkodzeniami mechanicznym, ale też jest podatne na zabrudzenia, zwłaszcza jeśli korzystamy z etui przezroczystego, białego czy w jasnych, pastelowych kolorach. Jak je czyścić?

Zacząć należy od tego, że różne modele gumowego etui nie zawsze są tej samej jakości. Guma jest określeniem obejmującym szeroki zakres produktów, które mają różną odporność na temperaturę czy inne czynniki zewnętrzne, dlatego, zanim przystąpimy do czyszczenia etui, warto zastanowić się nad tym, z jakie rodzaju gumą mamy do czynienia. W przypadku smartfonów najlepiej sprawdza się etui wykonane z silikonu. Materiał jest elastyczny, odporny na uszkodzenia czy wysoką temperaturę. Nie zaczyna się rozpuszczać w czasie upałów ani śmierdzieć tak, jak niektóre tanie zamienniki. Właściwości silikonu sprawiają również, że podczas czyszczenia możemy sobie pozwolić na użycie nieco silniejszych substancji bez strachu, że etui zostanie uszkodzone.

Do czyszczenia pokrowców z silikonu najlepiej stosować alkohol izopropylowy. Powinien usunąć nawet wyjątkowo uciążliwe zabrudzenia jak np. ślady po długopisie. Pozostałe akcesoria do telefonów potrzebne do czyszczenia to: miska z letnią wodą, gąbka (najlepiej miękka), mydło ekologiczne, papierowe ręczniki i ścierka (nie powinna być chropowata).

Zabrudzenia takie jak kurz czy pył łatwo można wyczyścić zwilżoną ścierką, ścierką do czyszczenia okularów itp. W przypadku poważniejszych zabrudzeń, alkohol jest jedynym rozwiązaniem. Alternatywą może być również zmywacz do paznokci bez acetonu, choć w niektórych przypadkach jest on niewystarczający. Warto pamiętać o tym, że silikonu nie wolno czyścić substancjami zawierającymi amoniak czy korzystać z rozpuszczalników. Gąbkę należy zwilżyć wybraną substancją i dokładnie wyczyścić pokrowiec. Następnie należy go ponownie przemyć wodą z mydłem, aby usunąć resztki substancji.

Niestety, silikon jest materiałem, o który należy dbać regularnie. Jeśli pokrowiec nie będzie czyszczony przez dłuższy czas, może się okazać, że przebarwienia powstałe od brudu nie będzie można usunąć. Jednym z problemów jest żółknięcie jasnych pokrowców silikonowych. Dzieje się tak przez zanieczyszczenia i tłuszcz, oraz oddziaływanie promieni słonecznych. Niestety, nie ma sposobu na wyczyszczenie zżółkniętego pokrowca. Jest to proces naturalny. Po pewnym czasie należy po prostu wymienić pokrowiec na nowy.