Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia?

Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia? Czujemy, że tracimy kontrolę nad swoim życiem. Nic nie układa się tak, jak powinno, bliscy są źli i rozdrażnieni, a my zatracamy radość życia. Mogą być to objawy depresji, jednak warto zastanowić się, czy istnieje inne podłoże naszych kłopotów. Może zbyt często sięgamy po alkohol, zbyt dużo pieniędzy tracimy na zakładach sportowych, lub zbyt wiele czasu spędzamy na grach komputerowych? Centrum psychoterapii jest odpowiednim miejscem, aby rozwikłać zagadkę i “naprawić” swoje życie.

Kiedy należy zacząć szukać pomocy?

Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia?Kiedy odczuwamy przymus przyjęcia substancji psychoaktywnej, który negatywnie wpływa na nasze życie, to już jest moment, w którym należy szukać pomocy. Jednak nie tylko z takimi uzależnieniami możemy się spotkać współcześnie. Uzależnienia behawioralne dotykają nas również często, i pod tym pojęciem kryje się przymus wykonywania konkretnych czynności. Ta druga grupa to uzależnienia od hazardu, pracy, internetu, gier komputerowych, a nawet zakupów. Kiedy zatem zatraca się ta cienka granica pomiędzy brakiem uzależnienia, a jego zaistnieniem? Do głównych czynników rozpoznawczych możemy zaliczyć fakt, że brak używki powoduje syndrom odstawienny, a także stan, w którym stosujemy używkę już nie dla przyjemności, tylko z przymusu. Prywatny ośrodek uzależnień , w którym wykonuje się leczenie uzależnień, dysponuje szeregiem procedur, testów i metod mających na celu rozpoznanie uzależnienia. Warto również pamiętać o tym, że pomoc przysługuje również osobom współuzależnionym, czyli najbliższym, którzy na co dzień przebywają z pacjentem.

Państwowe placówki terapii uzależnień

Leczenie uzależnień w Polsce jest refundowane przez NFZ, dlatego wiele osób, które zauważają problem i nie stać ich na leczenie prywatne, właśnie tam kieruje swoje kroki. Pozytywnie odbierana jest możliwość leczenia nawet osób nieubezpieczonych, oraz stosowanie zasadniczo wszystkich metod leczenia, czyli dziennego, stacjonarnego, oraz ambulatoryjnego. Ośrodek terapii, w którym leczenie jest bezpłatne, otwiera możliwość otrzymania pomocy niemalże w zawsze, kiedy pacjent wyraża chęć na spotkanie ze specjalistą. Niewątpliwą wadą jest stosunkowo długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza wystawiającego skierowanie (najczęściej psychiatra), a w przypadku bezpłatnej psychiatrii trudność w znalezieniu placówki, która leczy dzieci. Również czas oczekiwania na miejsce w zakładzie zamkniętym dla uzależnionych jest dłuższy, niż w przypadku placówek prywatnych i często sięga nawet kilku miesięcy.

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień

Prywatne ośrodki uzależnień cieszą się dobrą opinią i wysokim standardem obsługi pacjentów. Nowoczesne wyposażenie medyczne i szeroka dostępność do specjalistów, oraz krótki czas oczekiwania na wizyty to niezaprzeczalne zalety placówek prywatnych. Dyskretnie ulokowane ośrodki zapewniają pełną prywatność zarówno w leczeniu otwartym jak i zamkniętym. Najczęściej kliniki prywatne podejmując się leczenie uzależnienia, oferują pobyt stacjonarny, który trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Pomoc pacjentom w wyzwoleniu się od czynnika uzależniającego stosowana jest tam wielopłaszczyznowo, stosowane jest również leczenie farmakologiczne. W ramach pomocy można korzystać z psychoterapii grupowej i indywidualnej, treningów umiejętności, oraz pracy polegającej na wzbudzeniu w pacjencie umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów.

Zakłady zamknięte prywatne i państwowe

Zakłady zamknięte państwowe ograniczone są środkami, które płyną z budżetu. Często są niewystarczające do zapewnienia pacjentom wysokiego komfortu przebiegu leczenia. Oczywiście zapewniają pełną opiekę zdrowotną, łącznie z bezpłatnymi badaniami, jednak dość ograniczona może być oferta zajęć dodatkowych. W placówce zamkniętej państwowej z reguły nie ma co liczyć na luksusy, jednak część ośrodków stara się dorównać placówkom prywatnym, ciekawiej organizując czas pacjentom. Można również starać się znaleźć ośrodek prywatny, w którym leczenie refundowane jest przez NFZ.

Placówki prywatne cieszą się większą popularnością, z uwagi na fakt zapewniają wyższego standardu pobytu. Ośrodek zamknięty leczenia uzależnień prywatny nierzadko zawiera w swojej ofercie możliwość korzystania z dodatkowych zabiegów takich jak SPA, masaże, czy basen. Przeważnie placówki prywatne usytuowane są w zacisznym miejscu otoczonym zielenią, co stanowi o ich atrakcyjności i dyskrecji leczenia. Długie uspokajające spacery w otoczeniu natury uspokajają, a możliwość korzystania z gimnastyki na świeżym powietrzu sprzyja szybkiemu powrotowi do zdrowia i uzyskaniu równowagi psychicznej. W prywatnych placówkach zamkniętych nie ma tłoku, najczęściej ograniczają się do kilkunastu osób, którym personel medyczny może poświęcić maksimum czasu. Możliwość rozwijania swoich pasji i hobby jest zbawienna w leczeniu. W prywatnych ośrodkach uzależnień preferowane jest leczenie nastawione na cel i skupione na jego osiągnięciu wszelkimi dostępnymi środkami i metodami. Osiągnięcie równowagi emocjonalnej pacjenta jest celem nadrzędnym, a leczenie jest kompleksowe.