Gładź gipsowa - rodzaje, nakładanie

Gładź gipsowa – rodzaje, nakładanie. Gładź gipsowa służy do wyrównania ścian przed tapetowaniem lub malowaniem. Mieszanka jest nakładana na tynki cementowe i tynki cementowo-wapienne. Może być nakładana na cegłę, beton, gazobeton lub blok piankowy. Również ta mieszanka jest skuteczna w naprawie ubytków, zagłębień, pęknięć i zadrapań na powierzchni ścian. Wykonawcy, zarówno doświadczeni, jak i laicy uwielbiają produkty gipsowe ze względu na łatwość mieszania, kształtowania i przetwarzania oraz stosunkowo szybki proces schnięcia.

Zastosowanie gładzi gipsowej

Szeroka gama wyrobów gipsowych pozwala na drobne i duże naprawy w oparciu o spoiwo, co ma ogromne znaczenie dla trwałości wykonywanej pracy. Inwestorzy stosują gładź gipsową przede wszystkim ze względów estetycznych. Ściana naciągnięta tym materiałem będzie idealnie biała i gładka. Takiego efektu nie można uzyskać stosując mieszankę tynkarską na bazie cementu. Uzyskana gładkość i biel powierzchni pozwala również na ograniczenie kosztów robocizny i materiałów związanych z ich dalszym malowaniem.

Gips ze względu na swoją znaczną porowatość reguluje mikroklimat w pomieszczeniu pochłaniając nadmiar wilgoci lub oddając ją do otoczenia, gdy powietrze jest suche. Całkowicie bezpieczny dla osób ze skłonnością do alergii. Ponadto gips stanowi doskonałą izolację akustyczną. Jest przyjemny w dotyku i stwarza atmosferę ciepła i przytulności.

Gładź gipsowa nakładana jest na równy tynk, gdyż, mimo, że jest naciągana w dwóch warstwach, jest dość cienka (łączna grubość obu warstw to ok. 3 mm). Po wyschnięciu i stwardnieniu warstwy zewnętrznej szlifuje się ją drobnoziarnistym papierem ściernym lub specjalną siatką ścierną. Gładź gipsowa polecana jest do suchych pomieszczeń, w których same gładkie ściany stworzą efekt dekoracyjny. Trzeba pamiętać o zastosowaniu podkładu gruntującego, jest to obowiązkowe przy pracy z masami gipsowymi.

Gładź gipsowa: wady i zalety

  • Zaletami stosowania gładzi gipsowej jest jej przyjazność dla środowiska, dobra plastyczność i co bardzo istotne brak zapachu. Ponadto zapewnia dobrą izolację cieplną oraz akustyczną, jest prosta w użyciu i za jej pomocą tworzy się oddychająca powierzchnia.
  • Do wad należy zaliczyć brak możliwości zastosowania w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Gładź gipsowa w kontakcie z żelazem spowoduje korozję, w przypadku posiadania w danym pomieszczeniu części ocynkowane trzeba je zabezpieczyć farbą podkładową. Nie można tego materiału nakładać na drewniane, plastikowe powierzchnie.

Naciąganie na ściany gładzi gipsowej w starych budynkach jest nie lada wyzwaniem na fachowca, który musi wybrać odpowiedni materiał. Takie ściany muszą uzyskać jednolitą płaszczyznę, dlatego trzeba nałożyć odpowiednio grubą warstwę gładzi.

Gładź gipsowa – rodzaje

W sklepach występują różne rodzaje gładzi gipsowych, głównie w postaci suchej mieszanki, którą należy połączyć z wodą, dzięki czemu powstaje gęsta, plastyczna masa. W tym przypadku należy ją zużyć w ciągu godziny. Dostępne są także gładzie wykonane z białego gipsu alabastrowego, które po naciągnięciu pozwalają uzyskać doskonałą biel gładzi, jest to praktyczne, ponieważ zużywa się mniej farby do malowania ścian. Gipsowe masy szpachlowe służą do wykańczania spoin, które powstają między płytami g-k oraz wyrównania ścian. Ich zastosowanie pozwala ujednolicić nierówności.

Jak powinna być nakładana gładź gipsowa?

Fachowcy stosują różne metody nakładania gładzi gipsowej, jednak najczęściej wykorzystywana polega na nakładaniu, wysychaniu, szlifowaniu aż do uzyskania idealnej gładkości. Procedura naciągania polega na prawidłowym zagruntowaniu ściany, po czym nanoszona jest pierwsza grubsza warstwa gładzi, która jest wyrównywana i pozostawiona do wyschnięcia. Tak przygotowana powierzchnia musi być szlifowana, co powoduje powstawanie dość dużej ilości pyłu. Następnie należy ocenić gładkość powierzchni, ale konieczne jest usunięcie z niej pyłu za pomocą wilgotnej ściereczki lub nawet czystego pędzla. Kolejna warstwa gładzi powinna być cienka, ponieważ jej rolą jest skorygowanie ewentualnych niedokładności. Kolejny krok to również szlifowanie, które zapewnia gładką powierzchnię.

Innym sposobem naciągania gładzi gipsowej na powierzchnię jest zmodyfikowanie wcześniejszego. Polega on na nakładaniu jednej warstwy na ścianie, aby osiągnąć wyrównanie powierzchni, która musi wyschnąć, po czym nakładana jest druga warstwa i dopiero wykonywane jest szlifowanie. Trzecia metoda polega na bezpyłowym nakładaniu gładzi gipsowej, ale jej wykorzystanie wymaga doświadczenia. Polega na tym, że nakładana jest tylko jedna warstwa gładzi a zadowalający efekt gładkiej ściany otrzymywany jest od razu dzięki obróbce powierzchni na mokro. Jest to korzystne dla otoczenia, ponieważ zostaje pominięte szlifowanie. Aby taki efekt uzyskać trzeba poznać metodę nakładania materiału przed wygładzaniem ścian, zaraz po utwardzeniu powierzchni, gdy gładź gipsowa poddawana jest jeszcze obróbce. Dzięki odpowiedniemu wygładzaniu powierzchni, rozprowadzeniu cienkiej warstwy świeżego materiału, wykonywane jest blichowanie przy użyciu długiej pacy stalowej, co znacznie ułatwia pracę.