Implanty zębów – Czy mogą nam zastąpić prawdziwe zęby?

Implanty zębów – czy mogą nam zastąpić prawdziwe zęby? Implanty zębów w tych czasach nie są już niczym nowym, coraz większa ilość stomatologów sugeruje nam założenie implantów np. po zabiegu wyrwaniu zęba, czy zamiast bardzo skomplikowanego, drogiego leczenia które nie musi przynieść pożądanych efektów. Z roku na rok technologia implantów jest coraz bardziej innowacyjna, oraz zyskuje coraz to większą ilość zwolenników.

Pierwsze implanty zębów były w całości wykonane z tytanu. Nie wyglądały one estetycznie jednak bardzo dobrze spełniały swoją rolę. Dzisiaj nie tylko pełnią przeznaczoną im funkcje ale i niczym nie różnią się od naszych naturalnych zębów, chociaż mogę powiedzieć ze mogą być nawet dużo ładniejsze. Mając zdrowe i białe zęby czujemy się zdecydowanie pewniej! Warto zadbać o swoje zdrowie, oraz dobre samopoczucie!

Czym jest implant zębów?

Jednak nie każdy jest zaznajomiony z tym terminem, więc proszę pozwólcie ze wyjaśnię czym są implanty zębów https://doboszimplanty.pl/. Najprościej mówiąc, jest to zastępczy ząb, można nimi zastąpić braki w uzębieniu. Umieszczanie implantu jest najbardziej zalecane zaraz po zabiegu usunięcia zęba, jednak nie jest to konieczne. Pamiętajmy, im szybciej się to zrobi tym lepiej dla nas ponieważ zęby z czasem lubią się przesuwać.  Na implant składają się trzy elementy: pierwszy z nich to tytanowa śruba, która służy za nasz korzeń, jest ona umieszczana w dziąśle, a dokładniej w kości szczęki.

Jeżeli zdarzy się że w naszej kości są braki to stomatolog musi je najpierw uzupełnić. Kolejnym elementem jest łącznik. Jest on szczególnie istotny, ponieważ łączy korzeń z ostatnim, trzecim elementem czyli koroną. Korona zęba, czyli ta ostatnia, widoczna już część naszego implantu. To właśnie ona kształtem oraz wyglądem przypomina nam naszego zęba. Oczywiście są różne rodzaje koron, a jej cena zależy od materiału, z którego została wykonana. Musimy pamiętać że implant to coś na co decydujemy się na długie lata, więc warto wybrać tak, byśmy byli zadowoleni!

Korony protetyczne

Korony protetyczne klasyfikowane są w różny sposób, np. Budowa, materiały z których zostały wykonane. Korony dzielą się na:

  1. Korony metalowe – Są trwałe i tanie, lecz mogą nas uczulić! Zwłaszcza kiedy nie kontrolujemy składu wszystkich uzupełnień protetycznych. Warto przed decyzją na te konkretne korony skonsultować ze stomatologiem
  2. Korony ceramiczne – Są w całości wykonane z porcelany, wyglądają dokładnie tak jak nasze zęby, nie uczulają nas, jednak ich cena jest bardzo wysoka i nie są trwałe, mogą pęknąć. Pamiętajmy też że są bardzo twarde i mogą uszkodzić nam nasze naturalne zęby!
  3. Korony metalowe, pokryte porcelaną – Wyglądają bardzo naturalnie i są zdecydowanie bardziej trwałe niż korony porcelanowe, niestety tak jak korony metalowe mogą uczulać.
  4. Korony kompozytowe – są to korony tymczasowe ponieważ nie są trwałe, dla niektórych są lepszą alternatywą od koron porcelanowych. Nie uczula i cena nie jest wysoka.
Implanty zębów – Czy mogą nam zastąpić prawdziwe zęby?
Implanty zębów – czy mogą nam zastąpić prawdziwe zęby?

Są jeszcze inne, mniej znane korony protetyczne, jednak jeżeli będziemy już u stomatologa poznamy zakres jego oferty, te wymienione wyżej, są najczęściej powtarzającymi się. Pamiętajmy też że konsultacja z lekarzem jest w tym przypadku najważniejsza.

Jeżeli już jesteśmy zdecydowani na ten zabieg, warto wykonać kilka zdjęć swojej szczęki, jak i zdjęcia części w której ma być zakładany nasz implant.  Sam zabieg zakładania jest bezbolesny, stomatolog wykonuje go pod znieczuleniem, lub w nielicznych przypadkach pod narkozą. Zabieg może wyglądać różnie, to zależy od tego czy dentysta właśnie wyrywa nam zęba, czy przychodzimy z już zagojoną dziurą. Jak już jest wyżej wspomniane, dużo lepiej jest wstawianie implantu zęba w miejsce wyrwanego korzenia.

Oczywiście przed wstawieniem, lekarz musi nam sprawdzić czy nie mamy żadnego ubytku w kości, jeżeli tak jest, musi nam go uzupełnić. Doskonale do tego nadaje się kość w proszku. Jeżeli natomiast przychodzimy z już zagojoną raną, stomatolog musi nam rozciąć dziąsło. Jest to zabieg chirurgiczny. Dopiero po tym może umieścić tytanową śrubę w naszym dziąśle. Kiedy wszystko jest już założone prawidłowo, stomatolog montuje nam łącznik, a na sam koniec zakłada nam koronę, którą potem musi ewentualnie oszlifować i idealnie dopasować do reszty naszych zębów. Sam zabieg może trwać różnie, ponieważ składa się na to bardzo wiele czynników. Trwa on zazwyczaj od 30 minut do nawet i dwóch godzin!

Implanty zębów są najlepszą z dostępnych na rynku metod protetycznych. Przede wszystkim założone raz służą nam na długie lata. Jedynie stomatolog może nam je usunąć. Są zdecydowanie najwygodniejsze, i najbardziej przypominają nasze zęby. Dzięki temu że są wykonane z tworzyw sztucznych, nie są w stanie zachorować na próchnice, więc sąsiadujące z nim zęby, mają zmniejszone ryzyko na to. Pamiętajmy również, że jesteśmy zwolnieni z obowiązku leczenia kanałowego naszych implantów, borowania, czy wielu innych zabiegów co jest bardzo wygodne! Ten rodzaj protezy jest zdecydowanie najlepszy ze wszystkich jakie teraz mamy teraz dostępne. Jedynym jego minusem jest cena, jednak ta ciągle spada w dół.