Jak leczyć uzależnienie od dopalaczy

Jak leczyć uzależnienie od dopalaczy – dopalacze niestety stały się sporym zagrożeniem, które prowadzi do uzależnienia. Są one dopuszczone do sprzedaży, ponieważ nieopatrznie nie trafiły na listę ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Co to oznacza w praktyce? Po prostu mamy większą dostępność do takich substancji i niestety większą szansę na uzależnienie się.

Sposoby uzależnienia od niebezpiecznych dopalaczy

Na pewno mamy świadomość, że dopalacze są bardzo niebezpieczne. Zawierają one nie tylko psychoaktywne substancje, które już zostały poznane i opisane, ale także cały szereg związków, które mogą wpływać w różny sposób na ludzki organizm. Wyróżniamy tutaj nie tylko substancje pochodzenia roślinnego, jak i także syntetyki, które przypominają do złudzenia działanie haszyszu, marihuany czy też kokainy.

Jak leczyć uzależnienie od dopalaczyA jak leczyć uzależnienie od dopalaczy? Leczenie to na pewno wymaga samej diagnozy naszego problemu. Musimy ustalić sam rodzaj substancji, który bezpośrednio spowodował nasze uzależnienie. Często nie jest to jednak takie proste, ponieważ znaczna większość osób uzależnionych sięga po przeróżne chemiczne związki, jak i także związki naturalne. Wykrycie danej sytuacji wymaga bardzo wielu badań specjalistycznych. Kolejny krok w leczeniu to rozpoznanie stopnia zaawansowania naszego uzależnienia. Zatrucie organizmu substancjami, które są zawarte w takich używkach wymagać może odtruwania na toksykologicznym oddziale. Czasami wystarczy po prostu ułożony poprawnie program terapeutyczny.

Zanim odpowiemy sobie szczegółowo na pytanie jak leczyć uzależnienie od dopalaczy, powinniśmy poznać poszczególne metody leczenia uzależnień od dopalaczy. Metoda leczenia musi być obowiązkowo dostosowana do przyjmowanych substancji, czasu sięgania po te szkodliwe związki, jak i także kondycji psychicznej oraz fizycznej uzależnionego. W przypadku dosyć silnego uzależnienia pojawić się mogą zaburzenia psychiczne, jak na przykład stany depresyjne lub nadmierne pobudzenie, stany lękowe czy też urojenia oraz omamy. Przy takich już objawach należy terapię połączyć z leczeniem farmaceutycznym oraz także detoksem.

Bardzo popularne jest również ambulatoryjne leczenie. Jednak ono sprawdza się jedynie przy lżejszych formach uzależnienia od dopalaczy. Jest ono także wykorzystywane jako terapia, która wspiera oraz uzupełnia turnus stacjonarny w ośrodku terapeutycznym. W naszym kraju nie istnieją programy, które są stworzone z myślą o leczeniu uzależnienia stricte od dopalaczy. Najczęściej są wykorzystywane motywacyjne techniki oraz terapie opracowywane z myślą o leczeniu alkoholizmu oraz narkomanii.

Terapie uzależnień oraz leczenie farmaceutyczne

Na tym właśnie etapie zawsze mamy zapewnione wsparcie psychologiczne. Często terapia uzależnień jest łączona z psychoterapią. Uzależnienie poznają wszelkie mechanizmy, które rządzą ich zachowaniem, dowiadują się, dlaczego akurat oni sięgają po sztuczne substancje. Następnym krokiem jest już nauka radzenia sobie z problemami codziennymi bez sięgania po złudną pomoc pod postacią dopalaczy. Często leczeniu towarzyszy podawanie farmakologicznych środków. Zadaniem leków przede wszystkim jest łagodzenie stanów, które towarzyszą odstawieniu psychoaktywnej substancji, niwelowaniu głodu, który się pojawia po rezygnacji z substancji, od której nasz organizm był uzależniony.

Jaki jest wpływ społeczności terapeutycznej?

Wiemy już mniej więcej jak leczyć uzależnienie od dopalaczy, ale powinniśmy także sobie omówić wpływ terapeutycznej społeczności. Podczas wychodzenia z nałogu na pewno sprawdza się tak zwany model terapeutycznej społeczności. Pacjenci się tutaj koncentrują na kontaktach z osobami, które mają bardzo podobny problem do nich. Dzięki temu wspólnie wypracowują oraz wdrażają nowe nawyki, które są zdrowe. Mogą się skupić na nauce oraz także na pracy. Do tego poszukują sposobów, które im pozwalają przestać odczuwać chęć sięgania właśnie po dopalacze. Z czasem, także dochodzą do wniosku, że substancje sztuczne nie są im kompletnie potrzebne, aby osiągać pełne zadowolenie z życia.

Takowy model pozwala na ograniczenie chęci powrotu do nałogu do absolutnego minimum. Już po zakończeniu terapii osoby uzależnione spotykają się często w grupach dotychczasowych i dzielą swoimi doświadczeniami. Opowiadają, w jaki sposób się zmieniło ich życie już po odstawieniu tego świństwa.
Bardzo ważnym elementem jest również odtrucie po dopalaczach. Uzależnienie od dopalaczy sprawia, że nasz organizm zaczyna się domagać coraz to większych substancji przyjmowanych. Osoba uzależniona przestaje bardzo szybko odczuwać objawy, które wcześniej wywoływały dopalacze. Możemy tutaj wymienić zwiększenie odwagi, poprawę humoru, rozluźnienie czy też zwiększoną energię oraz euforię. Doprowadzić to może do przedawkowania, jak i także zatrucia psychoaktywną substancją. Zatruciu dopalaczami towarzysza najczęściej takowe czynniki jak: nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, nierówny oddech czy też uczucie gorąca.

Jedno jest pewne – wyleczenie z uzależnienia od dopalaczy jest możliwe. Trzeba mieć jednak dobre chęci i odpowiednią motywację.