Jak myć rolety zewnętrzne? 

Jak myć rolety zewnętrzne? Na montaż rolet zewnętrznych decyduje się coraz więcej osób. Nie tylko chronią one okna przed warunkami atmosferycznymi, ale również pełnią funkcję ochronną – znacznie utrudniają włamanie się do domu. Aby rolety okienne spełniały jednak swoją rolę, należy o nie co jakiś czas w pewien sposób zadbać. W niniejszym artykule odpowiadamy, jak myć rolety rzymskie, rolety plisowane bądź inne rolety zewnętrzne. Zapraszamy do lektury!

 Dlaczego warto mieć rolety zewnętrzne?

Rolety na okna mają wiele zalet. Wiele osób chwali sobie, iż dzięki nim można się położyć spać nawet w ciągu dnia w całkowitej ciemności – to z pewnością ułatwia życie osobom pracującym w nocy. Ponadto, kiedy latem jest niezwykle gorąco na zewnątrz, rolety chronią przed dostaniem się upału do mieszkania. Zimą natomiast rolety zewnętrzne zapewniają ochronę przed mrozem. Jak już wspomniano, rolety zewnętrzne zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Jednakże należy wspomnieć o tym, iż nie każda roleta zewnętrzna jest jednocześnie roletą antywłamaniową – każda zabezpiecza okna i utrudnia włamanie, jednakże nie każda całkowicie temu zapobiega. Jeżeli zależy nam na pełnej ochronie przed włamaniem, należy upewnić się przed zakupem, czy wybrana przez nas roleta zewnętrzna jest jednocześnie antywłamaniowa. Martwisz się, że rolety nie będą pasować do twojego okna? Zdecyduj się na rolety na wymiar – wtedy będziesz mieć pewność, że będą idealnie dopasowanie do danego okna. W przypadku rolet zewnętrznych montaż nie jest trudny – wystarczy postępować zgodnie z instrukcją bądź obejrzeć poradniki internetowe.

 Jak myć rolety zewnętrzne?

Mycie rolet zewnętrznych nie jest takie trudne. Najpierw należy je opłukać wodą z piasku oraz kurzu, który osiada na na pancerzu rolety. Należy jednocześnie uważać na to, aby nie porysować jej w trakcie mycia. Jeżeli posiadamy myjkę ciśnieniową, możemy jej również użyć do czyszczenia, jednakże należy pamiętać, aby ustawić jak najniższy strumień. Dlaczego? Ponieważ zbyt mocny strumień z myjki ciśnieniowej może uszkodzić lamel rolety i spowodować niewłaściwe działanie. Po opłukaniu zewnętrznej rolety można rozpocząć mycie właściwe. Jak to zrobić? Można użyć do tego celu miękkiej ścierki z dodatkiem środka myjącego, przetrzeć ją dokładnie, a następnie ponownie spłukać je wodą. Warto pamiętać również o tym, aby nie myć rolet wtedy, kiedy na zewnątrz panuje ujemna temperatura. Dlaczego? Ponieważ umycie rolet w temperaturze poniżej zera może spowodować zamarznięcie wody w szczelinach pancerza rolety. Może to w efekcie doprowadzić do uszkodzenia rolety.

Myjąc roletę należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu środka bocznych prowadnic. Które to są miejsca? To właśnie w nich porusza się pancerz rolety. Wbrew pozorom rolety zewnętrzne czasami ciężko bardzo dokładnie doczyścić. A warto o to zadbać, ponieważ uszczelki szczotkowe wewnątrz prowadnic zawsze powinny być miękkie. Warto kontrolować, czy nie ma na nich kurzu czy owadów – jakiekolwiek zanieczyszczenia mogą doprowadzić do nieprawidłowego opadania czy podnoszenia się rolety. Jeżeli zależy nam na bardzo dokładnej konserwacji uszczelek szczotkowych to powinniśmy raz na jakiś czas przesmarować je czymś. Do tego celu poleca się między innymi silikon w sprayu. O czym jeszcze warto pamiętać? O przesmarowaniu również gumowej, dolnej uszczelki pancerza – styka się ona z podłożem. Należy to robić przede wszystkim zimą, kiedy to pojawia się ryzyko przymarznięcia rolety do parapetu. Zawsze należy pamiętać o tym, aby przed opuszczeniem rolety usunąć nagromadzony śnieg na podłożu, aby zapobiec ich przymarznięciu. O smarowaniu i konserwacji rolet należy wiedzieć jeszcze jedną rzecz – nie należy używać preparatów smarujących z dodatkiem wody.

Kiedy należy myć rolety zewnętrzne?

Rolety na okna warto co jakiś czas umyć. Przede wszystkim rolety zewnętrzne należy czyścić wtedy, kiedy prawdopodobnie pojawią się przymrozki – tzn. wczesną wiosną bądź późną jesienią. Jeśli roleta nie zostanie całkowicie wysuszona po dokładnym myciu, może nastąpić przymarznięcie pewnych elementów rolety i uszkodzenie jej w trakcie podnoszenia lub opuszczania. To, jak często powinno się myć rolety zewnętrzne, zależy przede wszystkim od lokalizacji mieszkania. Duże znaczenie ma również kolor – im jaśniejsze rolety, tym łatwiej i szybciej będą ulegać zabrudzeniom. Powinno się je myć nie tylko wtedy, kiedy zauważymy, że są brudne, ale także wtedy, kiedy dostrzeżemy, że nie opuszczają i nie podnoszą się tak płynnie jak kiedyś. Ponadto, warto dokładnie się przyglądać, czy pancerz rolet nie jest zanieczyszczony poważnie, aby zapobiec uszkodzeniu bądź porysowaniu mechanizmu w trakcie zwijania. Co należy jednak zrobić, kiedy nie mamy jak za bardzo umyć rolet zewnętrznych, które znajdują się w bloku na wysokim piętrze? Rolety na zamówienie zewnętrzne może umyć wtedy profesjonalna firma, która dodatkowo sprawdzi przy okazji, czy mechanizm ich działania jest sprawny. Jeżeli zaś chodzi o to, ile wynosi rolet zewnętrznych cena za ich umycie przez firmę, koszt zależy od wielu czynników.