Jak odnowić stare krzesła drewniane

Jak odnowić stare krzesła drewniane – wraz z biegiem lat dorabiamy się rozmaitych elementów umeblowania, które powodują, że starych się pozbywamy. Strych często jest zawalany starymi, nieużywanymi już krzesłami z drewna. Często jednak bywa tak, że po latach postanawiamy coś z tym zrobić. Jedni pozbywają się takich mebli, a drudzy postanawiają je odrestaurować.

Nie bez przyczyny mówi się, że inwestycja w krzesło, jest inwestycją na lata. Biorąc pod uwagę popularność proekologicznego podejścia do starych mebli, próbujemy nadać drugie życie drewnianemu krzesłu. Jak podejść do renowacji starego mebla? Jakie narzędzia będą nam pomocne w tym procesie? Jak krok po kroku podejść do odświeżania drewnianych krzeseł? W wasze ręce przekazujemy ten, mamy nadzieje pomocny poradnik. Gorąco zapraszamy do dalszej lektury!

sklep z krzesłami SzczecinModa na odzysk

 Spotkaliście z takim hasłem jak DIY? Jest bardzo często używane w kontekście starej, jednokolorowej odzieży. Jest też popularne w odniesieniu do mebli użytkowych. Rustykalne wnętrza z wykorzystaniem palet święcą tryumfy nad Wisłą. Styl skandynawski uświadamia nam, jak pięknym materiałem jest dobrze wykorzystane drewno. Moda na drewniane meble powraca, więc nic dziwnego, że coraz większa liczba użytkowników decyduje się na przeproszenie się z nieużytkowanym krzesłem wykonanym z drewna. Skoro tylko je odkurzymy i wyciągniemy ze strychu, przyglądamy się obrazowi nędzy i rozpaczy. Zastanawiamy się wówczas co począć z drewnianym krzesłem. Czy da się odratować taki mebel? Jest to jak najbardziej możliwe i nie wymaga to specjalistycznych umiejętności i wyszukanych narzędzi. Poniżej podpowiemy, w co się zaopatrzyć przed wzięciem się do roboty.

Poczyńmy przygotowania

 Proces odnowy drewnianego krzesła wymaga pewnych narzędzi i preparatów. Nim przystąpimy do pracy, przygotujmy najważniejsze rzeczy. Oto ich lista:

  • szlifierka lub papier ścierny, z których pomocą zmatowimy powierzchnię mebla
  • śrubokręt to wykręcania i wkręcania śrubek
  • kuwetę malarska, w której znajdzie się farba lub preparat
  • pędzel i wałek do farby. Warto mieć pod ręką malutki pędzelek do nanoszenia farby w trudno dostępnych miejscach
  • szpachelka metalowa
  • folia, dzięki której zabezpieczmy podłogę przed zabrudzeniami
  • farba malarska
  • impregnat do drewna, dzięki któremu zabezpieczymy drewno

Przed przystąpieniem do pracy, będąc na etapie przygotowań do całego procesu, warto przemyśleć kwestię rodzaju emulsji. Zwrócić należy uwagę na to, czy jest odporna na zabrudzenia i porysowania. Nie głupim pomysłem będzie zapytać sprzedawcy o właściwości danego preparatu.

Zobacz również:

Przystępujemy do pracy

Jak odnowić stare krzesła?Dysponując pakietem niezbędnych akcesoriów, możemy przystąpić do pracy. Zaczniemy od analizy stanu drewnianego krzesła pod kątem potencjalnych uszkodzeń. Następnie za pomocą śrubokrętu odkręcamy wystające śrubki, gwoździe i pinezki. Nim przystąpimy do bardzo istotnego procesu, jakim jest szlifowanie, wykręćmy podłoże. Po wykręceniu podłoża przygotujmy odpowiedni preparat służący do usuwania starej, zapewne pościeranej farby. Nanieśmy ów preparat na elementy drewniane i po upływie kilku minut usuńmy starą farbę. To zadanie ma swój głębszy sens, ponieważ stara farba może się łuszczyć i wybrzuszać, co finalnie utrudni nam efektywne odświeżenie krzesła. Mając to wszystko z głowy, wybieramy sobie odpowiednie narzędzie do szlifowania podłoża. Polecić można szlifierkę, ze względu na szybsze tempo pracy, ale jeśli nie mamy pod ręką takich elektronarzędzi, możemy skorzystać z najzwyklejszego papieru ściernego. W tym drugim przypadku proces ścierania będzie dość żmudnym zajęciem. Mimo tych przeciwności warto skupić się na dokładnym szlifowaniu powierzchni. Bonusem będzie wyrównanie drewnianej powierzchni, co ułatwi nam zadanie związane z malowaniem drewnianego krzesła. Szlifowanie, co zapewne nie zdziwi czytelników, generuje pył. Należy dokładnie go usunąć, przecierając wilgotną szmatką po drewnianej konstrukcji mebla. Po wysuszeniu krzesła możemy przejść do kolejnego etapu pracy. Jest nim malowanie i bejcowania. W zależności od wyboru rzecz jasna. Ważna jest metodyka nakładania farby. W przypadku drewnianych krzeseł zaleca się zaczynać od górnej ramy i oparcia. Trudno dostępne miejsca farbujemy za pomocą małego pędzelka. Proces przemalowania drewnianego krzesła przebiega od góry do dołu. Warto też mieć na względzie ilość naniesionych warstw farby. Podobnie, jak to jest w przypadku innych drewnianych mebli, tak i w tej sytuacji zaleca się naniesienia trzech warstw używanej farby. Odstępy czasowe między naniesieniem jednej warstwy a drugiej też nie są wyzbyte znaczenia. Szacuje się, że przerwa między naniesieniem kolejnych warstw winna oscylować wokół 12 godzin. Pomalowane krzesło schnie przeciętnie kilka dni i należy z ostrożnością podchodzić do jego użytkowania. Zbytni pośpiech może poskutkować zabrudzeniami na odzieży, czego nie polecamy. Po kilku dniach od pomalowania drewnianego krzesła można zamontować siedzisko. Po jego umiejscowieniu mamy już elegancko odrestaurowany drewniany mebel. Możemy go ustawić w pokoju, przy drewnianym stole. Jak sami widzicie, proces odświeżania starych krzeseł z drewna nie jest wcale trudnym zadaniem. Może nam zająć troszkę czasu, ale naprawdę końcowy efekt jest tego wart.