Jak przebiega leczenie u ortopedy?

Jak przebiega leczenie u ortopedy? Każda choroba układu mięśniowo-szkieletowego pozbawia człowieka możliwości pełnego cieszenia się życiem. Aby nie stać się zakładnikiem ciągłego bólu i dyskomfortu, ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą na czas i zapobiec rozwojowi choroby. Na wizytę u ortopedy w Szczecinie powinny umówić się osoby, które odczuwają bóle kręgosłupa piersiowego, szyjnego lub lędźwiowego, bóle stawów: łokci, kolan, bioder. Na rozwój procesu chorobowego wskazuje deformacja, chrupanie i obrzęk stawów, ich duża ruchliwość, prowadząca do sztywności. Uczucie zmęczenia i ciężkości nóg, drętwienie i obrzęk kończyn, ból mięśni, zła postawa, skrzywienie szyi, wszystkich tych objawów nie można zignorować.

Co leczy ortopeda?

Ortopeda w Ortho Expert zajmuje się leczeniem schorzeń stawów, mięśni, kości, ścięgien, więzadeł, zakończeń nerwowych. Obszar działalności tego specjalisty obejmuje leczenie, diagnostykę wrodzonych i nabytych postaci patologii i chorób, które rozwinęły się na tle chorób zakaźnych. Zakres kompetencji ortopedy w Szczecinie obejmuje także leczenie płaskostopia, stopy końsko-szpotawej, kręczu szyi i innych schorzeń narządu ruchu. Ortopeda przyjmuje również pacjentów w okresie rehabilitacji po kontuzjach, złamaniach, zwichnięciach, skręceniach ścięgien.
Czy ortopeda i traumatolog to ten sam specjalista?

We wczesnych okresach tworzenia zawodów ortopedy i traumatologa zajmowali się tym różni specjaliści. Jednak praktyka i doświadczenie pokazały, że są to bardzo bliskie kierunki, których rozdzielanie jest niewłaściwe. Dlatego dzisiaj traumatolog ortopeda to lekarz ogólny, który posiada całą niezbędną wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i leczenia schorzeń narządu ruchu. Ten wszechstronny profesjonalista nie tylko specjalizuje się w leczeniu różnych urazów i wie, jak założyć gips na złamania, ale także skutecznie odciąża ludzi od schorzeń, które wcześniej uważano za nieuleczalne. Wyleczy stawy dotknięte artrozą, wyeliminuje następstwa urazów, to wszystko leży w gestii ortopedy .

Jak przebiega wizyta u ortopedy?

Podczas pierwszej wizyty ortopeda bada pacjenta, zadaje pytania dotyczące dolegliwości i urazów. Badając uszkodzone obszary ciała ortopeda identyfikuje nasilenie zespołu bólowego, stadium choroby, ocenia ruchomość stawów i kości. Aby ustalić pierwotną przyczynę choroby i postawić ostateczną diagnozę, lekarz może zlecić dodatkowe badania. Może to być diagnostyka ultrasonograficzna, fluoroskopia, tomografia komputerowa lub obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. W zależności od ciężkości i stopnia zaawansowania choroby ortopeda podejmuje decyzję i przepisuje metodę leczenia.

Na pierwszej wizycie ortopeda w Szczecinie:

Bada stawy pacjenta
Bada kręgosłup
Ocenia poprawność budowy układu kostnego
Zleca badania.

Na podstawie uzyskanych danych diagnostycznych ortopeda opracowuje indywidualny plan leczenia dla pacjenta, a następnie, towarzysząc mu przez cały okres, obserwuje dynamikę odzyskiwania sprawności fizycznej pacjenta aż do całkowitego wyzdrowienia. Podczas badania pacjenta ortopeda w Szczecinie ocenia charakter wszelkich zmian, obecność lub brak deformacji, miejsce bólu (np. stawu lub jakiejś struktury kostnej), ewentualne skrócenie kończyny lub problemy z kręgosłupem, a także ocenia stan układu mięśniowego.

Zobacz również:

Ortopeda leczy schorzenia kostne dzieci

Przyjmowanie młodych pacjentów ma duże znaczenie dla ortopedy, ponieważ często ocenia się tu prawidłowy rozwój ciała dziecka, jego symetrię (np. ocena poziomu ramion i łopatek itp., a także rozwój kręgosłupa). Badanie wizualne pozwala uzyskać podstawowe dane o stanie kości i układu mięśniowego. Podczas badania palpacyjnego specjalista ujawnia również ukryte wady (obrzęki stawów, podwichnięcia i zwichnięcia). Ponadto podczas badania ujawnia się lokalizację bólu, określa się stan tkanek i rejestruje stopień uszkodzenia. Jeśli to możliwe, lekarz rejestruje nawet etap patologii.

Ortopeda wyciąga pierwsze wnioski dotyczące prawidłowego ukształtowania się szkieletu u noworodka. Wrodzone wady rozwojowe można zobaczyć z pozycji głowy dziecka oraz symetrii położenia fałd na jego rękach i nogach. Terminowa diagnoza patologii pozwala skorygować wiele chorób za pomocą masażu, terapii ruchowej i fizjoterapii. Jednak nawet doskonale zdrowe dziecko nie jest chronione przed rozwojem chorób układu mięśniowo-szkieletowego w przyszłości. W wieku przedszkolnym szkielet dziecka składa się głównie z tkanki chrzęstnej, jest bardziej podatny na wpływy zewnętrzne niż u osoby dorosłej. Jest to konieczne do dalszego wzrostu i ukształtowania silnego ciała. Jednak częste wymuszone obciążenia podczas długotrwałego stania, siedzenia w niewygodnej pozycji, noszenia ciężkich plecaków mogą zmienić kształt stóp lub kręgosłupa i prowadzić do płaskostopia, skoliozy i innych deformacji. Dodatkowy rozwój patologii powstaje z powodu nierównomiernego rozwoju gorsetu mięśniowego. Głębokie mięśnie pleców, które wspierają prawidłowe ustawienie kręgosłupa, nadal nie są wystarczająco silne w wieku 6-7 lat. Z tego powodu dziecko garbi się i niewłaściwa pozycja ciała staje się nawykiem.

Specjaliści z portalu www.po-obiadku.pl utworzyli ten artykuł wraz z lekarzami ortopedii z Ortho Expert.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl