Jak przebiega leczenie u ortopedy?

Jak przebiega leczenie u ortopedy? Każda choroba układu mięśniowo-szkieletowego pozbawia człowieka możliwości pełnego cieszenia się życiem. Aby nie stać się zakładnikiem ciągłego bólu i dyskomfortu, ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą na czas i zapobiec rozwojowi choroby. Na wizytę u ortopedy w Szczecinie powinny umówić się osoby, które odczuwają bóle kręgosłupa piersiowego, szyjnego lub lędźwiowego, bóle stawów: łokci, kolan, bioder. Na rozwój procesu chorobowego wskazuje deformacja, chrupanie i obrzęk stawów, ich duża ruchliwość, prowadząca do sztywności. Uczucie zmęczenia i ciężkości nóg, drętwienie i obrzęk kończyn, ból mięśni, zła postawa, skrzywienie szyi, wszystkich tych objawów nie można zignorować.

Co leczy ortopeda?

Ortopeda w Ortho Expert zajmuje się leczeniem schorzeń stawów, mięśni, kości, ścięgien, więzadeł, zakończeń nerwowych. Obszar działalności tego specjalisty obejmuje leczenie, diagnostykę wrodzonych i nabytych postaci patologii i chorób, które rozwinęły się na tle chorób zakaźnych. Zakres kompetencji ortopedy w Szczecinie obejmuje także leczenie płaskostopia, stopy końsko-szpotawej, kręczu szyi i innych schorzeń narządu ruchu. Ortopeda przyjmuje również pacjentów w okresie rehabilitacji po kontuzjach, złamaniach, zwichnięciach, skręceniach ścięgien.
Czy ortopeda i traumatolog to ten sam specjalista?

We wczesnych okresach tworzenia zawodów ortopedy i traumatologa zajmowali się tym różni specjaliści. Jednak praktyka i doświadczenie pokazały, że są to bardzo bliskie kierunki, których rozdzielanie jest niewłaściwe. Dlatego dzisiaj traumatolog ortopeda to lekarz ogólny, który posiada całą niezbędną wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i leczenia schorzeń narządu ruchu. Ten wszechstronny profesjonalista nie tylko specjalizuje się w leczeniu różnych urazów i wie, jak założyć gips na złamania, ale także skutecznie odciąża ludzi od schorzeń, które wcześniej uważano za nieuleczalne. Wyleczy stawy dotknięte artrozą, wyeliminuje następstwa urazów, to wszystko leży w gestii ortopedy .

Jak przebiega wizyta u ortopedy?

Podczas pierwszej wizyty ortopeda bada pacjenta, zadaje pytania dotyczące dolegliwości i urazów. Badając uszkodzone obszary ciała ortopeda identyfikuje nasilenie zespołu bólowego, stadium choroby, ocenia ruchomość stawów i kości. Aby ustalić pierwotną przyczynę choroby i postawić ostateczną diagnozę, lekarz może zlecić dodatkowe badania. Może to być diagnostyka ultrasonograficzna, fluoroskopia, tomografia komputerowa lub obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. W zależności od ciężkości i stopnia zaawansowania choroby ortopeda podejmuje decyzję i przepisuje metodę leczenia.

Na pierwszej wizycie ortopeda w Szczecinie:

Bada stawy pacjenta
Bada kręgosłup
Ocenia poprawność budowy układu kostnego
Zleca badania.

Na podstawie uzyskanych danych diagnostycznych ortopeda opracowuje indywidualny plan leczenia dla pacjenta, a następnie, towarzysząc mu przez cały okres, obserwuje dynamikę odzyskiwania sprawności fizycznej pacjenta aż do całkowitego wyzdrowienia. Podczas badania pacjenta ortopeda w Szczecinie ocenia charakter wszelkich zmian, obecność lub brak deformacji, miejsce bólu (np. stawu lub jakiejś struktury kostnej), ewentualne skrócenie kończyny lub problemy z kręgosłupem, a także ocenia stan układu mięśniowego.

Ortopeda leczy schorzenia kostne dzieci

Przyjmowanie młodych pacjentów ma duże znaczenie dla ortopedy, ponieważ często ocenia się tu prawidłowy rozwój ciała dziecka, jego symetrię (np. ocena poziomu ramion i łopatek itp., a także rozwój kręgosłupa). Badanie wizualne pozwala uzyskać podstawowe dane o stanie kości i układu mięśniowego. Podczas badania palpacyjnego specjalista ujawnia również ukryte wady (obrzęki stawów, podwichnięcia i zwichnięcia). Ponadto podczas badania ujawnia się lokalizację bólu, określa się stan tkanek i rejestruje stopień uszkodzenia. Jeśli to możliwe, lekarz rejestruje nawet etap patologii.

Ortopeda wyciąga pierwsze wnioski dotyczące prawidłowego ukształtowania się szkieletu u noworodka. Wrodzone wady rozwojowe można zobaczyć z pozycji głowy dziecka oraz symetrii położenia fałd na jego rękach i nogach. Terminowa diagnoza patologii pozwala skorygować wiele chorób za pomocą masażu, terapii ruchowej i fizjoterapii. Jednak nawet doskonale zdrowe dziecko nie jest chronione przed rozwojem chorób układu mięśniowo-szkieletowego w przyszłości. W wieku przedszkolnym szkielet dziecka składa się głównie z tkanki chrzęstnej, jest bardziej podatny na wpływy zewnętrzne niż u osoby dorosłej. Jest to konieczne do dalszego wzrostu i ukształtowania silnego ciała. Jednak częste wymuszone obciążenia podczas długotrwałego stania, siedzenia w niewygodnej pozycji, noszenia ciężkich plecaków mogą zmienić kształt stóp lub kręgosłupa i prowadzić do płaskostopia, skoliozy i innych deformacji. Dodatkowy rozwój patologii powstaje z powodu nierównomiernego rozwoju gorsetu mięśniowego. Głębokie mięśnie pleców, które wspierają prawidłowe ustawienie kręgosłupa, nadal nie są wystarczająco silne w wieku 6-7 lat. Z tego powodu dziecko garbi się i niewłaściwa pozycja ciała staje się nawykiem.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl