Jak samemu zrobić cosplay

Jak samemu zrobić cosplay – chcesz spróbować czegoś nowego, a Twoje zainteresowanie wzbudził cosplay? Nie zastanawiaj się długo, te hobby to nie tylko dobra zabawa, ale także pasja pozwalająca rozwijać kreatywność. Cosplay polega na przygotowaniu takiego stroju, którego zadaniem jest jak najlepsze odzwierciedlenie danej postaci z filmu, serialu lub animacji.

Stroje takie najczęściej wykonywane są na różnego rodzaju konkursy, a podczas ich oceny liczy się nie tylko odpowiednia charakteryzacja, ale także dobra gra aktorska. Czy można wykonać taki cosplay w całości samodzielnie? Oczywiście, że tak – nie ma w tym nic trudnego. Trzeba tylko odpowiednio się przygotować i zgromadzić wszystkie potrzebne materiały, w które można zaopatrzyć się np. w sklepie z akcesoriami do cosplayu.

Cosplay – od czego zacząć?

Jak samemu zrobić cosplay

Na początku wybierz postać, której strój masz w planach odwzorować. Nie porywaj się od razu na trudne charakteryzacje. Pierwszy strój nie powinien być zbyt skomplikowany do wykonania – tak abyś się nie zniechęcił. Przystępując do wykonywania cosplayu najpierw przygotuj sobie podstawę ubrania do stworzenia wybranego stroju. Ten krok jest bardzo łatwy do wykonania, ponieważ wystarczy znaleźć ubrania w pasujących kolorach. Kolor i jego odcień to kluczowe i bardzo ważne elementy, albowiem następnie wystarczy przerobić je tak, aby nadać im kształt jak najbardziej zbliżony do oryginału. W tym kroku nie będą potrzebne Ci żadne specjalistyczne materiały – wystarczą stare ubrania lub kawałki tkanin. Możesz użyć także ubrań zakupionych np. w sklepach z używaną odzieżą. Przy wykonywaniu cosplayu warto posiadać jednak umiejętność szycia lub skorzystać z pomocy profesjonalistów. Jeżeli wybrany przez Ciebie strój posiada jakieś trójwymiarowe elementy, to w następnej kolejności należy przystąpić do ich przygotowania – do tego przydać się może pianka do cosplayu. Nie jest to jednak żaden wymóg. Osoby, które dopiero zaczynają bardzo często tworzą swoje pierwsze stroje stosując taktykę kompletowania gotowych ubrań oraz różnego rodzaju dodatków. Natomiast osoby, które spędziły więcej czasu poświęcając się tej pasji są w stanie stworzyć swoje stroje samodzielnie – przy wykorzystaniu zakupionych materiałów do cosplayu. Należy pamiętać o tym, że cosplay to nie tylko samo ubranie. Bardzo istotnym elementem każdego cosplayu jest odpowiednio wykonana fryzura lub dobrze dobrana peruka oraz prawidłowo wykonana charakteryzacja. Tworząc cosplay nie możesz pominąć także drobnych detali, takich jak np. biżuteria czy soczewki kontaktowe, oraz rekwizytów, takich jak np. broń charakterystyczna dla danej postaci. Do tego celu przydatne mogą okazać się specjalistyczne materiały.

Niezbędne materiały

Rozpoczynając swoją przygodę pamiętaj, aby zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne materiały. Do stworzenia dobrego stroju nie będą potrzebne Ci niewyobrażalne umiejętności i duże nakłady finansowe – wystarczy wyobraźnia i odrobina chęci. Początkujący cosplayerzy często decydują się na przerabianie gotowych ubrań – możesz zacząć właśnie od tego. Jeżeli zdecydujesz się na wykonanie cosplayu upewnij się, że posiadasz:

  • ostre nożyce,
  • przybory do szycia,
  • klej na gorąco,
  • stare ubrania do przerobienia,
  • kawałki materiałów,
  • dodatki, np. paski, biżuteria, cekiny, koraliki,
  • piankę do cosplayu (opcjonalnie).

Na pewno bez problemu uda Ci się zgromadzić wszystkie potrzebne materiały. Nie ograniczaj się jedynie do specjalistycznych sklepów. W pierwszej kolejności poszukaj w sklepach z używaną odzieżą i w niewielkich sklepikach. Nie tylko będzie Ci o wiele łatwiej znaleźć takie miejsca, ale także możesz sporo zaoszczędzić.

Przygotowywanie dodatków i rekwizytów

Kiedy przygotujesz już podstawę swojego stroju czas przejść do wykonywania dodatków charakterystycznych dla wybranej przez Ciebie postaci. Na tym etapie przydatne okażą się specjalne materiały do cosplayu, gdyż rekwizyty takie są zazwyczaj trójwymiarowe. W tym celu warto skorzystać z pianki przeznaczonej do wykonywania cosplayu. Idealnie sprawdzi się do tego pianka eva – czyli bardzo miękki materiał pozwalający na wykonywanie różnego rodzaju żłobień i zdobień. Pianka eva zmienia swój kształt pod wpływem ciepła – do jej modelowania można użyć np. szukarki lub opalarki. Materiał ten po wystygnięciu pozostaje w takim kształcie, jaki został uformowany przez twórcę w czasie ogrzewania. Kiedy element wykonany z pianki osiągnie satysfakcjonujący wygląd można przystąpić do nadawania mu odpowiedniego charakteru. Przed tym jednak należy pokryć go specjalnym klejem – w tym celu trzeba nałożyć dwie lub trzy warstwy. Gdy klej całkowicie wyschnie można przejść do etapu, w którym na wykonany przedmiot nakładamy farby akrylowe w odpowiednich kolorach. W ten sposób bardzo łatwo można otrzymać zaplanowany rekwizyt. Piankę do cosplayu można zakupić w niektórych sklepach stacjonarnych – jednak jest ona tam dostępna zazwyczaj w małych rozmiarach. Jeżeli zależy nam na dużych arkuszach to najlepiej zaopatrzyć się w nią dokonując zakupu w specjalnych sklepach z materiałami do cosplayu, np. internetowych.