Jak wykonywać masaż, czyli rady dla początkujących

Jak wykonywać masaż, czyli rady dla początkujących – masaże są formą relaksu, która jest znana ludzkości od tysiącleci. Przykładowo masaż tajski ma już 2500 lat, ale oczywiście nie możemy zbadać tego, kto jako pierwszy zaczął stosować techniki ucisku ciała w odpowiednie miejsca i w którym momencie rozpoczyna się masaż. Nie zmienia to faktu, że wiedza wynika tutaj przede wszystkim z doświadczenia.

Mówimy nie tylko o umiejętnościach pojedynczej osoby, ale też wiedzy zdobywanej przez innych, z której możemy czerpać. Oczywiście istnieje wiele form masażu, a nieraz znacząco różnią się one stosowanymi technikami, otoczką kulturową czy kontekstem historycznym. Masaż balijski gorącymi kamieniami to inna forma niż np. odpowiednik pochodzący z Hawajów. W przypadku amatorskich form tej rozrywki najważniejsze są oczywiście te pierwsze kwestie. W ramach tego artykułu skupimy się na tym, jak zrobić masaż. Jak zapewnić jak największe odprężenie? W jaki sposób sprawić, żeby całość prowadziła do odniesienia dodatkowych korzyści zdrowotnych?

Jak wykonać masaż relaksacyjny? – ogólne informacje

Najczęściej głównym celem jest wywołanie właśnie stanu odprężenia oraz eliminowanie stresu. Możemy skutecznie tego dokonać w domowych warunkach. Oczywiście profesjonaliści ćwiczą przez wiele lat i najlepiej wiedzą kiedy dotyk powinien być mocniejszy, a kiedy lżejszy, a dodatkowo którym miejscom poświęcić szczególną uwagę. W przypadku początkujących najczęściej zaleca się, żeby osoba masowana znajdowała się w pozycji siedzącej. Trochę to wygląda inaczej niż wyobrażenia większości z nas, ale pozwala to na łatwiejsze wykonywanie właściwego dotyku w miejscach, które wymagają masażu. Oczywiście pozycja leżąca daje jednak dodatkowe odprężenie, więc należy te dwie kwestie ze sobą skonfrontować. Często odnosimy wrażenie, że spięcie, które nam towarzyszy kumuluje się w okolicach szyi i barków. To właśnie te miejsca, którym masażysta powinien poświęcić szczególną uwagę.

Wskazówki, które pomogą lepiej wykonać masaż relaksacyjny

Jak wykonywać masaż, czyli rady dla początkującychPo pierwsze powinniśmy wykorzystywać całą dłoń, a nie tylko palce. W drugim przypadku szybciej się zmęczymy, a sam proces również nie będzie tak efektywny. Po drugie przede wszystkim powinniśmy skupić się na masowaniu. Uciskanie i ugniatanie jest trochę trudniejsze do opanowania i amatorzy powinni traktować te techniki jako dodatki, a nie jako podstawę. Po trzecie konieczne jest zapewnienie określonego rytmu. Dzięki temu osoba masowana będzie mogła przyzwyczaić się do masażu i nie poświęcać mu nadmiernej uwagi. Dzięki temu oczywiście w większym stopniu skupi się na odprężeniu. Po czwarte można zastosować masaż olejkowy. Wspomaganie się dodatkowymi aromatami zapewni jeszcze więcej wrażeń, a uczucie relaksu będzie jeszcze głębsze. Jeśli wykonujemy masaż, a nie jesteśmy profesjonalistami, możemy go oczywiście wykonać bez dużego przygotowania. Będzie to jednak mniej skuteczne, jeśli poświęcimy czas na uzupełnienie swojej wiedzy. Powinniśmy uważać podczas wykonywania masażu i słuchać sugestii osoby, której chcemy zapewnić relaks za pomocą tych technik.

Jak wykonać masaż pleców?

Często wykonujemy masaż z powodów czysto praktycznych. Bóle pleców niestety należą do powszechnie występujących i musimy szukać rozwiązań na poradzenie sobie z nim. Powinniśmy rozpocząć taki masaż od delikatnego głaskania. Pozwoli to na przyzwyczajenie ciała do dotyku. Najskuteczniej jest różnicować wykonywane ruchy, które mogą być proste lub koliste. Kierunki również można modyfikować w trakcie. Podstawą są jednak właśnie ruchy koliste. Zaleca się delikatne zwiększanie siły nacisku wraz z kolejnymi kołami, których powinniśmy wykonywać trzy w jednym miejscu. Później warto jeszcze użyć techniki rozcierania. Ugniatanie i poklepywanie to również dobre techniki, ale jednak trochę trudniejsze od poprzednich.

Zapewnienie odpowiedniej atmosfery

Sam masaż jest świetnym sposobem na wywołanie odczucia odprężenia. Nie zmienia to faktu, że możemy ten efekt potęgować za pomocą zadbania o odpowiednią atmosferę. Tak to zresztą wygląda w profesjonalnych salonach. Jednocześnie umieszczamy wtedy cały masaż w danym kontekście i wykracza on już poza dotyk, a staje się całym rytuałem. Możemy zrobić osobie masowanej niespodziankę albo zapytać ją o okoliczności, które będą ją najbardziej satysfakcjonować. Powinniśmy zastanowić się nad relaksacyjną, cichą i delikatną muzyką. Warto stosować olejki, które zapewnią również warunki zapachowe. Wszystko nie będzie jednak skuteczne, jeśli sam masaż będzie nieudany. Powinniśmy więc przede wszystkim rozwijać swoje umiejętności w tej pierwszej kwestii. Atmosferę należy traktować jako dodatek, który warto również zastosować.

Podsumowanie o wykonywaniu masaży

Tak naprawdę sposób wykonywania masażu zależy przede wszystkim od jego formy. Najczęściej wykorzystujemy tę formę w celach odprężających. Głównie odbywa się to w dwóch wariantach tzn. jako rozrywkę dla ducha oraz dla rozprężenia mięśni. Często stosuje się go w kontekście pleców, których ból dotyczy coraz większej części społeczeństwa. Każdy masaż wygląda trochę inaczej i należy wykonywać go również w inny sposób. Możemy zdawać się na intuicję, ale jednak warto również uzupełniać swoją wiedzę i rozszerzać umiejętności. Jako dodatek warto zastosować zapewnienie odpowiedniej atmosfery.