Jakie choroby leczą ortopedzi? Chirurdzy ortopedzi to specjaliści odpowiedzialni za diagnozowanie i leczenie chorób i urazów bezpośrednio związanych z narządem ruchu. Ortopedia to nauka zajmująca się nie tylko schorzeniami związanymi z dysfunkcją układu kostnego, ale także wszelkimi chorobami stawów, mięśni, więzadeł, nerwów i ścięgien. Chirurg ortopeda to lekarz, który musi posiadać rozległą wiedzę specjalistyczną. W dzisiejszym artykule szczegółowo wyjaśniamy kompetencje chirurga ortopedy. Doradzamy również, na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego chirurga ortopedy. Zapraszamy do lektury!

Chirurg ortopeda – kto to jest? Kiedy musisz się z nim zobaczyć?

Ortopeda w Ortho Expert to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu pacjentów ze schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. Ortopedia to niezwykle szeroka dziedzina medycyny. Zajmuje się zmianami zwyrodnieniowymi, wadami postawy, stanami zapalnymi, infekcjami stawów i kości, chorobami nowotworowymi występującymi w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego, chorobami metabolicznymi, a nawet chorobami genetycznymi, które prowadzą do powstawania różnych schorzeń związanych z narządem ruchu.

Warto wiedzieć, że nauką ściśle związaną z ortopedią jest traumatologia, zwana też chirurgią urazową. Specjaliści z doświadczeniem w dziedzinie diagnozują i leczą (również chirurgicznie) różnorodne urazy, takie jak skręcenia, złamania, zwichnięcia stawów, kości, ścięgna i więzadła.

Jak znaleźć dobrego lekarza ortopedę?

Jakie choroby leczą ortopedzi?
Jakie choroby leczą ortopedzi?

Dziesięć lat temu znalezienie dobrego, sprawdzonego lekarza nie było takie łatwe. Nie ma internetu, więc dostęp do informacji o poszczególnych ekspertach jest bardzo ograniczony. Obecnie w Internecie można znaleźć wiele informacji o każdym lekarzu. Przed skorzystaniem z usług dowolnego chirurga ortopedy warto poszukać informacji o nim w internecie. Wpisując jego nazwisko w internecie, od razu otrzymujemy wiele opinii na jego temat.

Biorąc pod uwagę, że dany ortopeda ma wiele pozytywnych opinii pacjentów, jest to sygnał, że można spokojnie zdecydować się na skorzystanie z jego usług. Gorąco ostrzegam, aby nie korzystać z usług lekarza ortopedy, w internecie można przeczytać tylko negatywne opinie. Decydując się na wybór takiego ortopedy możemy długo żałować.

Jakie choroby może zdiagnozować ortopeda?

Chirurg ortopeda musi posiadać szeroką, bardzo szeroką wiedzę. Jest tak wiele chorób, które mogą rozpoznać przedstawiciele zawodów medycznych. Chirurg ortopeda może zdiagnozować następujące stany:

  • choroba Scheuermanna – jest to stan zwany aseptyczną martwicą kręgosłupa,
  • różne schorzenia kręgosłupa, takie jak przepuklina dysku, zwężenie kręgosłupa, czy zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
  • wady postawy takie jak płaskostopie, kifoza, lordoza, skolioza, stopa końsko-szpotawa czy paluch koślawy,
  • choroba Orliera tzw. chrzęstniakowatość,
  • choroba Dupuytrena,
  • zmiany przeciążeniowe, takie jak zespół cieśni nadgarstka, ostroga piętowa, zespół nadgrzebieniowy, łokieć tenisisty, zapalenie kaletki przedrzepkowej,
  • aseptyczna martwica kości, taka jak choroba Kim Bocka
  • guz kości,
  • choroby zapalne stawów i kości,
  • wady wrodzone, takie jak kręcz szyi lub wrodzona dysplazja stawu biodrowego.

Oczywiście powyższa lista nie jest kompletna. Liczba zaburzeń, które specjalista ortopeda może zidentyfikować, jest znacznie większa.

Jakie testy wykonuje chirurg ortopeda?

Chirurdzy ortopedzi z Ortho Expert to specjaliści najczęściej odwiedzani przez pacjentów w walce z silnym bólem. Ból jest pierwszym sygnałem organizmu, że coś jest nie tak. Najszybciej i najłatwiej zdiagnozować zwichnięcia, skręcenia i złamania, ponieważ ich objawy są całkowicie wyraźne i nie budzą podejrzeń. Zupełnie inaczej jest w przypadku chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Pierwsze objawy choroby nie są bardzo typowe – na przykład migreny, dzwonienie w uszach lub drętwienie nóg.

Jakie choroby leczą ortopedzi?

Zanim ortopeda będzie mógł postawić trafną diagnozę przychodzącego do niego pacjenta, najpierw przeprowadzi niezwykle pogłębiony wywiad, w którym będzie chciał poznać wszystkie przeszłe dolegliwości konkretnego pacjenta. Na pierwszą wizytę u chirurga ortopedy zalecamy uzyskanie wyników wszystkich dotychczas wykonanych badań, np. prześwietlenia kręgosłupa, dzięki czemu ortopeda może szybko i sprawnie ocenić aktualny stan tego narządu.

Jeśli chirurg ortopeda ma jakiekolwiek wątpliwości, zawsze zleci nam wykonanie dodatkowych badań – takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy USG. W razie potrzeby pacjent może czasem zostać wysłany na bardziej szczegółowe badanie, takie jak artrografia. Jest to specjalny rodzaj obrazowania metodą rezonansu magnetycznego stosowany w stanach związanych ze stawem kolanowym lub barkowym.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl