Komputery stacjonarne – bez nich ani rusz

Komputery stacjonarne – bez nich ani rusz. Komputery stacjonarne znajdują się teraz w każdym domu. Nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Gramy na nich w gry, kupujemy dzięki nim różne rzeczy, kontaktujemy się z ludźmi. Są głównym źródłem, z którego bierzemy informacje. Powoli wypierają telewizory, gazety i inne media. W dzisiejszych czasach Jeśli chcemy się liczyć, musimy zaistnieć w internecie. Komputery stacjonarne służą nam również do pracy. Obecnie nie sposób sobie wyobrazić wypłat bez oprogramowania do księgowości.

Dobieramy różne części do komputerów, dbamy o nie, konserwujemy je, serwisujemy. Komputery stacjonarne zrewolucjonizowały świat. To oznacza jednak, że łatwo się można do nich włamać. Obecnie istnieje bardzo wiele wirusów i trojanów, ponieważ kto kontroluje czyjś pulpit, ten włada jego życiem. Łatwo to można określić choćby po aferze e-mailowej, która wstrząsnęła wyborami w USA – wrażliwe informacje potrafią sprawić, że jedna ze stron, która dotychczas była faworytem, zaczyna przegrywać. Z komputera korzystają już nawet najmłodsi, Więc naukowcy alarmują, że dzieci spędzają za dużo czasu przed ekranem monitora. Z drugiej strony nie ma im się co dziwić, młodzi ludzie są bardzo chłonni, jeśli chodzi o nowe technologie. Nie możemy oczywiście pozwolić, żeby jednak zawładnęły ich życiem.

Komputer dla gracza

Jeśli szukamy dobrego komputera do grania, powinniśmy zwrócić uwagę na to czy ma odpowiedni procesor oraz kartę graficzną. Przewagą komputerów stacjonarnych nad laptopami jest to, że możemy wymieniać w nich różne części. Jeśli zepsuje się dysk, możemy go – przykładowo – wymienić. Nie jest to takie proste przy komputerach mobilnych. Funkcje komputerów przejęły już nawet smartfony. To właśnie na ekranie komputera dzieje się teraz nasze życie. Wydajemy miliony złotych na gry, a nasz Wiedźmin od razu podbił rynek Zachodni. Twórcami Wiedźmina był dawna Optimus obecnie CD Projekt. To właśnie od Optimusa braliśmy pierwsze komputery stacjonarne.

Komputer – nasze okno na świat

Komputery stacjonarne – bez nich ani ruszObecnie w każdym domu musi znajdować się komputer stacjonarny. Jeśli ktoś takowego nie posiada, uważa się, że zamyka sobie okno na świat. Dzieci które nie mają komputerów w domu, przychodzą do świetlic oraz do bibliotek, w których znajdują się te sprzęty. Nawet w szkole jednym z przedmiotów jest informatyka, czyli nauka o działaniu oraz obsłudze komputera. Takie postawienie sprawy jest oczywiście dużym uproszczeniem, ale na potrzeby tekstu tak właśnie to potraktujemy. Nie sposób wyobrazić sobie co by było, gdybyśmy pewnego dnia obudzili się bez komputerów. Banki przestałyby działać, nie otrzymywalibyśmy wypłat na czas, sklepy opóźniłyby się z zamówieniami, jednym słowem zapanowałby chaos. Świadczyć może o tym chociażby fakt, że ostatnio wprowadzono usługę e-recept. Bez komputerów stacjonarnych nie działałyby szpitale, prawdopodobnie mielibyśmy problem z wezwaniem karetki pogotowia, utrudniona byłaby praca Policji. Dzieje się tak dlatego że wiele policyjnych akt  znajduje się teraz w systemie informatycznym. To oznacza że mogą być łatwo podatne na ataki. Komputery są więc naszą siłą i słabością jednocześnie. Sztucznej inteligencji powierzamy bardzo wiele. Nawet teraz, kiedy piszę ten tekst, korzystam ze swojego komputera stacjonarnego, pokładam pewne zaufanie w słowniku, zapisuję plik. Gdybym musiała to robić ręcznie, zajęłoby mi to znacznie więcej czasu. To oznacza też, że nieco degraduje się umiejętność czytelnego pisania. W dawnych czasach mieliśmy kaligrafię, dzisiaj wystarczy ustawić czcionkę Times New Roman i mamy piękny, drukowany tekst, który przypomina kartkę z książki.

Komputery stacjonarne do gier muszą się znajdować wszędzie, gdzie żyjemy. Jesteśmy od nich uzależnieni i zależni jednocześnie. Z tego też powodu niektórzy w ogóle nie zapisują się do mediów społecznościowych i w miarę możliwości unikają korzystania nawet z e-maili. Ale dzisiaj prawie nikt nie korzysta z normalnej poczty. To, co było, wyparły w dużej mierze wiadomości SMS, a później Messenger od Facebooka. Mało kto wysyła już listy, robią to głównie komornicy, szkoły i urzędy. Rzadko kiedy otrzymujemy jeszcze kartki świąteczne – w Internecie wystarczy przecież wyszukać jedynie grafikę i gotowe.

Mimo to, komputery stacjonarne są bardzo przydatne. Powinniśmy zawsze dbać o to, żeby w naszym domu znajdował się choćby jeden. W ten sposób mamy stały dostęp do informacji i ze wszystkim jesteśmy na bieżąco. Musimy tylko pamiętać o sumiennym serwisowaniu sprzętu. Nie możemy pozwolić na to, żeby w środku obudowy znajdował się kurz. Sprzężone powietrze można kupić w każdym sklepie, komputer należy wtedy rozkręcić, a powietrzem wydmuchać z niego szarą masę. Przyda nam się potem do tego odkurzacz, bo narobimy mnóstwa bałaganu. Ponadto, nie powinniśmy ściągać plików z podejrzanych miejsc. W ten sposób możemy doprowadzić do awarii systemu, a to może się fatalnie odbić na stanie naszego całego komputera. Może to również doprowadzić do zniszczenia części. Właśnie dlatego naprawy powinniśmy zawsze zlecać licencjonowanym serwisom i użytkować komputer z głową, nie dopuszczając do niego obcych osób.