Księgowość – o niej samej, w kilku słowach. Księgowość jest to bardzo ważny element rachunkowości polegający na rejestrowanie wszystkich zmian w majątkach firmy. Każde działanie wykonane w firmie powiązane z kosztami musi zostać zaksięgowane. Czy to wypłata dla pracowników, zakup nowego sprzętu, inwestycja, pożyczka. Wszystko zawsze musi się zgadzać, co do grosza.

A jeżeli tak się nie dzieje, to znaczy ze gdzieś został popełniony błąd i trzeba go poprawić. Majątek przedsiębiorstw można podzielić na dwie części, aktywa oraz pasywa. Aktywa są zasobami majątkowymi kontrolowanymi przez jednostkę, oraz mają określoną rzeczywistą, wiarygodną wartość. Aktywa mogą występować w postaci pieniężnej, rzeczowej lub prawnej. Drugą częścią są pasywa, czyli kapitały bądź fundusze firmy. W księgowaniu bardzo ważne jest jedno, co każdy księgowy musi wiedzieć: aktywa=pasywa. Jeżeli końcowy wynik nam się nie zgadza, to gdzieś musieliśmy obliczyć, bądź przepisać źle. Jest to tak zwana równowaga bilansowa. Oczywiście, proces księgowania składa się z wielu aspektów, jednak prawdę mówiąc nie są one aż tak trudne do zrozumienia. Myślę że gdyby kogoś złapała ochota, mógłby się tego bez problemu nauczyć! Jednak musimy pamiętać o tym że każdy księgowy musi być bardzo dokładny, bo naprawdę łatwo jest się pomylić, więc mile widziane na takim stanowisku są osoby które potrafią się skupić i są opanowane.

Wszystkie dokumenty, są dowodami na to co działo się w firmie, dlatego tak ważne jest szczegółowe rozliczanie ich. Trzeba zapisać każdy sprzedany produkt co do sztuki, ponieważ później też rozliczane są ze wszystkiego podatki, a chyba żaden kraj nie lubi być oszukiwany pod tym względem. Wiadomo też, że wszystkie rozliczenia, tak jak wypłaty pracowników, grają bardzo dużą rolę, pod tym względem że dzięki temu wiadomo czy już rozliczyliśmy się z pracownikiem, czy to z wypłaty, czy to z tego co zakupił do firmy, czy z tego ile jest dłużny z różnego powodu. Wszystko musi być dokładnie opisane, żeby nasz wynik końcowy się zgadzał. Tak mówię o błędach, ale zdarza się że czasami można dostać lub wydać błędną fakturę, co wtedy? Wtedy trzeba jak w najszybszym czasie to poprawić, inaczej dwie firmy mogą na tym stracić. Co więcej, może to sprawić że nasz wynik końcowy nie będzie się zgadzał, lub ilość przedmiotów w magazynie.

Każda mniejsza bądź większa firma musi mieć udokumentowane wszystkie swoje wydatki, kredyty, przychody. W najmniejszych firmach ludzie są w stanie poradzić sobie z tym samemu, więc uczą się podstaw księgowania, nie jest to problematyczne kiedy firma nie prowadzi wielu działań, nie ma wielu papierów. Wtedy jedna osoba na spokojnie może kilkukrotnie wszystko sprawdzić.

Gorzej jest w większych firmach, gdzie osoba ma ciągle pełne ręce roboty. Wtedy bardzo ważną osobą jest główny księgowy. To stanowisko jest dla osoby, która ma wykształcenie jako księgowy, czy to studia, szkoła zaoczna, czy kurs, ważne jest aby miał dowód na to że kształcił się w tym kierunku. Kolejną ważną rzeczą czas, przez jaki osoba ma już praktykę w zawodzie. Wiadomo, im dłużej, tym doświadczenie jest większe. Kolejną, i chyba najważniejszą kwestią jest to czy osoba dobrze sprawdzała się wcześniej na swoim stanowisku, czy wykonywała pracę sumiennie, dokładnie. To są wymagania na takie stanowisko, jednak jest ono dużo bardziej wymagające. Będąc zwykłym księgowym, mały błąd może przejść dalej ponieważ musi go skorygować osoba nad Tobą, czyli główny księgowy. Jednak nie myślcie sobie, że będąc stanowisko niżej wszystko przejdzie wam na sucho, musicie starać się być dokładnym w tym co robicie, i nie przysparzać dodatkowej roboty osobie, która musi sprawdzić zdecydowanie więcej rzeczy niż normalni księgowi.

Polecamy:

spółka z oo pełna księgowość w Szczecinie
spółka z oo pełna księgowość w Szczecinie

Księgowość jest to bardzo odpowiedzialna i męcząca psychicznie praca. Jest się w niej odpowiedzialnym za dokumenty w firmie. Oczywiście teraz ta praca jest dużo łatwiejsza dzięki komputerom. To dzięki nim możemy w dużo łatwiejszy sposób poprawić się, jeżeli coś nam nie wyszło i nie powinno być żadnego problemu z tego powodu. W dodatku mamy też kalkulatory, które pozwalają nam szybko i dokładnie sprawdzić wyniki, i jeżeli coś się nie zgadza, to możemy policzyć w chwilkę jeszcze raz. Jeżeli za drugim razem jesteśmy pewni, że wszystko policzyliśmy dobrze, a wynik dalej nie jest prawidłowy, to oszczędzamy w tym momencie bardzo dużo czasu na same obliczenia i możemy poświęcić go na poprawki.

Komputery też pozwalają nam na zdecydowanie szybszy dostęp do faktur, są one wtedy w jednym pliku i znajdziemy je po nazwie firmy i dacie, z papierowymi, zajmowało to zdecydowanie więcej czasu. Oczywiście jest wiele różnych programów wspomagających księgowych i zdecydowanie ułatwiających im pracę.

W tych czasach księgowość nie jest już niczym strasznym, a można dzięki takiej pracy ładnie zarobić, przede wszystkim to wystarczy mieć chęć i motywacje do nauki tego, potem prace można znaleźć wszędzie, czy to w banku, czy w firmie. Jeżeli nie czujemy się pewni swoich sił, możemy zacząć jako asystent, po takiej praktyce będziemy milej widziani w innych, większych firmach, gdzie wynagrodzenie za taką pracę jest większe.