Marketing na Facebooku

Marketing na Facebooku: duża i – jak się okazuje – wciąż rosnąca popularność Facebooka pozwala wykorzystywać ten serwis do wielu różnych celów. Ogromną siłą wspomnianego narzędzia są rozbudowane bazy kontaktów i to, że obecnie niemalże każdy ma w tym serwisie konto. Dodając do tego wygodny system kolportażu treści (udostępnianie, grupy, wydarzenia, „lajki”), uzyskuje się naprawdę fantastyczne możliwości. Wraz z popularnością serwisu pojawiło się wręcz osobne i bardzo istotne zagadnienie, jakim jest marketing na facebooku.

Okazuje się, że w kategorii tzw. social mediów, Facebook nie ma sobie równych. Motorem napędowym wszystkich social mediów jest łatwość nawiązywania kontaktów, relacji – nierzadko na naprawdę szeroką skalę. Jak łatwo zauważyć, w dzisiejszych czasach to właśnie Facebook zapewnia największe możliwości pod tym względem, zostawiając daleko w tyle inne rodzaje narzędzi social media, czyli chociażby blogi, fora dyskusyjne, strony z włączonymi komentarzami itd. Warto to wykorzystać i wypróbować marketing na facebooku promując w ten sposób swoją markę, usługi, działalność czy cokolwiek innego.

Marketing na Facebooku

Przez niektórych tzw. poważnych przedsiębiorców narzędzia takie jak Facebook (i wiele innych rozwiązań pozostających w sferze wirtualnej) są traktowane z przymrużeniem oka. Osoby te nie liczą na to, że rejestrując się na Facebooku i korzystając z niego osiągną jakieś cele zawodowe. Tymczasem jednak, myśląc w ten sposób, tracą bardzo dużo. W dzisiejszych czasach można wręcz zaryzykować stwierdzenie „nie ma cię na Facebooku – to znaczy, że nie istniejesz”. Wypada mieć tam konto, nie tylko prywatne, ale również dotyczące prowadzonej działalności, stronę firmową służącą do komunikacji z klientem itd. Trzeba też wspomnieć o wygodnym komunikatorze wbudowanym w Facebooka o nazwie Messenger, który jest darmowy i z wolna wypiera wiele innych kanałów komunikacji. Te aspekty i wiele innych sprawiają, że marketing na facebooku staje się całkowicie intuicyjny, prosty i przyjemny, wystarczy tylko przekonać się do tego serwisu i wykorzystać jego możliwości. Początkowym krokiem może być chociażby rejestracja – nawet zakładając profil prywatny można prowadzić intensywny marketing na facebooku, lajkując i udostępniając ważne treści oraz sukcesywnie rozwijać bazę znajomych, budować wiele relacji o różnym stopniu zaawansowania itd.

Nietrudno zauważyć, że Facebook powiela po prostu model znany z codziennego życia. Zanim wykorzystywało się różnego rodzaju narzędzia internetowe, całkiem dobrze sprawdzały się chociażby… plotki, wzajemne powiadamianie się o różnych ciekawych wydarzeniach, a także oczywiście używano ogłoszeń, reklam, szyldów itd. Dzisiaj z powodu tak dużej popularności internetu można to wszystko przenieść na grunt wirtualny, nie tracąc niczego, a zyskując możliwość zaoszczędzenia czasu i pieniędzy. Marketing na facebooku jest też przyjemniejszy niż inne formy podobnych działań, bo można pracować, jednocześnie poznając nowe osoby i bawiąc się (dostępne są różne gry, zabawy, można słuchać muzyki i oglądać humorystyczne obrazki). Ponieważ dostęp do internetu stał się czymś naturalnym, nie trzeba podejmować specjalnych starań, by po prostu rozpowszechniać konkretne treści. Same się rozejdą, jeśli oczywiście trafią na podatny grunt. Dlatego tak istotne są właściwie budowane relacje z innymi użytkownikami serwisu. Z jednej strony chodzi o dużą ilość znajomych – kilka setek lub tysięcy osób, które widzą każdą dodaną aktualność, to coś, za co marketingowcy z facebooka są w stanie zapłacić naprawdę dużo. Z drugiej strony nie chodzi tu po prostu o samą liczbę. Można mieć tysiąc znajomych, ale przy braku odpowiedniej relacji z nimi najprawdopodobniej będą to tzw. martwe dusze, zainteresowane kompletnie czymś innym. Z tej przyczyny prowadząc marketing na facebooku trzeba dbać nie tylko o ilość, ale też jakość znajomych. Firmy pokładające zaufanie w narzędziach internetowych od początku swojej pracy konsekwentnie budują relacje z potencjalnymi klientami. Robią to na wiele różnych sposobów, między innymi prowadząc na facebooku stronę i regularnie ją aktualizując. Sprawia to wrażenie stałej wymiany informacji, dodatkowo można w ten sposób przemycać treści typowo marketingowe, promować konkretne produkty bądź usługi.

Strony firmowe, tzw. fanpage, są zagadnieniem zasługującym na indywidualne podejście. Używa się ich zamiast zwykłych profili, ponieważ mają wygodną budowę – można na nich zamieścić wszystkie ważne dane, umożliwić do siebie kontakt, jednocześnie rozgraniczając te sprawy od prywatnych (i prywatnego profilu). Obecnie większość firm i przedsiębiorców prowadzi fanpage, niektórzy nie mając na to czasu wynajmują inne osoby do ich prowadzenia. Liczy się regularne, aczkolwiek nie za częste publikowanie ciekawych postów. Im większa grupa odbiorców (wystarczy polubić fanpage) tym łatwiej będzie dotrzeć do szerokiego grona osób mniej lub bardziej powiązanych z tematem. Ci, którzy polubią lub udostępnią treści z fanpage, rozpowszechniają je w ten sposób w gronie swoich znajomych. Udany marketing na facebooku zakłada właśnie takie zjawisko, dzięki któremu grupa klientów będzie się regularnie powiększać.