W dzisiejszych czasach wiele problemów związanych z wyglądem można rozwiązać za pomocą nowoczesnych technologii medycznych szybko i bezboleśnie. Dziś nie jest to już luksus, ale elementarna troska o wizerunek. Przeszczep włosów jest jedną z procedur mających na celu poprawę jakości życia. Pierwsze chirurgiczne metody walki z łysieniem były dość trudne: praktyką było przeszczepienie całych płatów skóry z obszaru dawcy lub nawet usunięcie bezwłosego obszaru z późniejszym zszyciem krawędzi skóry. Współczesna chirurgia zasadniczo koncentruje się na zmniejszeniu urazu, tj. minimalnie inwazyjne, dlatego teraz stosuje się metody przeszczepu włosów https://holisticclinic.pl/kontakt/ //holisticclinic.pl/kontakt/”, po których nie ma długiego powrotu do zdrowia.

 

Metoda przeszczepu włosów FUT

FUT, czyli przeszczep jednostki pęcherzykowej. Płat skóry usuwa się z obszaru dawcy z tyłu głowy (okolica genetycznie odporna na łysienie) i dzieli na małe fragmenty tj. przeszczepy, z których każdy zawiera 1–6 mieszków włosowych. Najmniejsze obszary są przeszczepiane wzdłuż linii włosów, aby włosy wyglądały jak najbardziej równomiernie i naturalnie. Większe implanty, po 4-6 mieszków, są używane do utworzenia linii włosów. Przeszczepy są wszczepiane za pomocą pincety w przygotowanych nacięciach w skórze wykonanych za pomocą skalpela. Przeszczep włosów FUT jest skuteczny przede wszystkim w łysieniu androgenowym, czyli w męskim typie łysienia.

Jest to szybka i wygodna metoda dla chirurga, która dla pacjenta ma wiele istotnych wad. Przede wszystkim jest to bardzo wysoki stopień urazu dla pacjenta. Ponadto blizna pozostanie w okolicy dawcy, zagojenie zajmie, co najmniej dwa do czterech tygodni po zabiegu. Możliwy jest obrzęk, przedłużone drętwienie skóry, rozwój infekcji. Podczas instalowania materiału dawcy w strefie przeszczepu nie zawsze można zapewnić naturalny kąt pochylenia włosów i naturalną gęstość. W miarę możliwości tą techniką można osiągnąć 25-40 włosów na cm2, podczas gdy naturalna gęstość wynosi 80-120 włosów na 1 cm2. Z tych powodów metoda FUT jest obecnie rzadko stosowana i jest uważana za przestarzałą.

Metoda przeszczepu włosów – FUE

FUE, czyli ekstrakcja jednostek pęcherzykowych czy też autologiczny mikroprzeszczep mieszków włosowych https://holisticclinic.pl/oferta/przeszczep-wlosow-metoda-fue/ //holisticclinic.pl/oferta/przeszczep-wlosow-metoda-fue/”.Ta metoda jest mniej traumatyczna od metody FUT. Kępki włosów zawierające 1–6 mieszków są usuwane ze strefy dawcy. Odbywa się to za pomocą specjalnego narzędzia. W rezultacie małe blizny o średnicy około 1,5–5 mm pozostają w strefie dawcy. Goją się szybciej niż duża blizna po metodzie pasków. Usunięte mieszki są podzielone na przeszczepy i oczyszczone. Gęstość wyhodowanych włosów wynosi 40-60 jednostek na cm2. W przypadku metody FUE bardzo ważny jest fakt wszczepienia mieszków włosowych w odpowiednich odległościach i pod odpowiednim kątem, dzięki temu odrastające włosy wyglądają naturalnie i spójnie na całej głowie.

Metoda przeszczepu włosów – HFE

  HFE (ręczne usunięcie mieszków włosowych). Kolejna odmiana metody ekstrakcji jednostek pęcherzykowych, ale podsekcja ręczna, która jest przeszczepem włosów bez użycia mechanizmów rotora i jest technologią całkowicie niechirurgiczną, ponieważ do usuwania i osadzania włosów używane są tylko narzędzia mikroigłowe http://www.metamorphis.pl/metoda-przeszczepu-wlosow. Pęcherzyki lub skojarzenia pęcherzykowe (zawierające 1–2, rzadziej 3 mieszki) są ręcznie usuwane ze strefy dawcy za pomocą mikrourządzenia (0,5–1 mm), które są umieszczane w strefie przeszczepu za pomocą bardziej zaawansowanego mikrourządzenia medycznego tzn. implantu przy danej głębokości i pod danym kątem. Nie są wymagane nacięcia.

  W strefie dawcy i strefie przeszczepu najpierw pojawiają się ślady mikropunkturowania, np. z zastrzyku, które całkowicie znikają po kilku dniach. Zaletą tej metody jest minimalna inwazyjność, a co za tym idzie, szybkie gojenie i krótka rehabilitacja. Nowa fryzura zachwyca naturalnym kątem nachylenia włosów rosnących i naturalną gęstością (80–120 włosów na cm2), ponieważ przeżywalność przeszczepionych mieszków jest dość wysoka – do 90–98%. Względną wadą metody jest tylko czas jej trwania (średnio procedura trwa od 2 do 12 godzin). Ale jest w tym zaleta w ciągu jednego dnia przeszczepiona jest praktycznie cała wymagana objętość.

  Jeśli chodzi o koszty, cena jest zasadniczo porównywalna z FUE, ale wynik jest znacznie lepszy. Należy pamiętać, że HFE wymaga pracy jak przy ręcznie robionej biżuterii, co można zapewnić tylko dzięki doświadczeniu i wysokim kwalifikacjom lekarza. Jest to opatentowana technologia, która wymaga specjalnych narzędzi, więc przeszczep nie odbywa się wszędzie. Z reguły do zabiegów chirurgicznych potrzeba 1500–3000 przeszczepów. Podczas przeszczepiania metodą HFE możliwa jest wielokrotna procedura w celu zwiększenia gęstości włosów, czego nie można powiedzieć o innych metodach

  Niezależnie od wybranej metody bardzo ważne jest, aby procedura została przeprowadzona poprawnie. Wiele zależy również od pacjenta: przed i po przeszczepie należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Stosowanie środków wspomagających porost włosów po przeszczepie jest możliwe tylko po uzgodnieniu z lekarzem. Trzeba pamiętać, że przeszczepione włosy będą wrażliwe na wszelkie wpływy.

 

 

 

angielski