12 grudnia 2024
Metody przeszczepiania włosów

Metody przeszczepiania włosów

Metody przeszczepiania włosów: w dzisiejszych czasach wiele problemów związanych z wyglądem można rozwiązać za pomocą nowoczesnych technologii medycznych szybko i bezboleśnie. Dziś nie jest to już luksus, ale elementarna troska o wizerunek. Przeszczep włosów jest jedną z procedur mających na celu poprawę jakości życia. Pierwsze chirurgiczne metody walki z łysieniem były dość trudne: praktyką było przeszczepienie całych płatów skóry z obszaru dawcy lub nawet usunięcie bezwłosego obszaru z późniejszym zszyciem krawędzi skóry. Współczesna chirurgia zasadniczo koncentruje się na zmniejszeniu urazu, tj. minimalnie inwazyjne, dlatego teraz stosuje się metody przeszczepu włosów, po których nie ma długiego powrotu do zdrowia.

Metoda przeszczepu włosów FUT

FUT, czyli przeszczep jednostki pęcherzykowej. Płat skóry usuwa się z obszaru dawcy z tyłu głowy (okolica genetycznie odporna na łysienie) i dzieli na małe fragmenty tj. przeszczepy, z których każdy zawiera 1–6 mieszków włosowych. Najmniejsze obszary są przeszczepiane wzdłuż linii włosów, aby włosy wyglądały jak najbardziej równomiernie i naturalnie. Większe implanty, po 4-6 mieszków, są używane do utworzenia linii włosów. Przeszczepy są wszczepiane za pomocą pincety w przygotowanych nacięciach w skórze wykonanych za pomocą skalpela. Przeszczep włosów FUT jest skuteczny przede wszystkim w łysieniu androgenowym, czyli w męskim typie łysienia.

Jest to szybka i wygodna metoda dla chirurga, która dla pacjenta ma wiele istotnych wad. Przede wszystkim jest to bardzo wysoki stopień urazu dla pacjenta. Ponadto blizna pozostanie w okolicy dawcy, zagojenie zajmie, co najmniej dwa do czterech tygodni po zabiegu. Możliwy jest obrzęk, przedłużone drętwienie skóry, rozwój infekcji. Podczas instalowania materiału dawcy w strefie przeszczepu nie zawsze można zapewnić naturalny kąt pochylenia włosów i naturalną gęstość. W miarę możliwości tą techniką można osiągnąć 25-40 włosów na cm2, podczas gdy naturalna gęstość wynosi 80-120 włosów na 1 cm2. Z tych powodów metoda FUT jest obecnie rzadko stosowana i jest uważana za przestarzałą.

Metoda przeszczepu włosów – FUE

FUE, czyli ekstrakcja jednostek pęcherzykowych czy też autologiczny mikroprzeszczep mieszków włosowych. Ta metoda jest mniej traumatyczna od metody FUT. Kępki włosów zawierające 1–6 mieszków są usuwane ze strefy dawcy. Odbywa się to za pomocą specjalnego narzędzia. W rezultacie małe blizny o średnicy około 1,5–5 mm pozostają w strefie dawcy. Goją się szybciej niż duża blizna po metodzie pasków. Usunięte mieszki są podzielone na przeszczepy i oczyszczone. Gęstość wyhodowanych włosów wynosi 40-60 jednostek na cm2. W przypadku metody FUE bardzo ważny jest fakt wszczepienia mieszków włosowych w odpowiednich odległościach i pod odpowiednim kątem, dzięki temu odrastające włosy wyglądają naturalnie i spójnie na całej głowie.

Metoda przeszczepu włosów – HFE

HFE (ręczne usunięcie mieszków włosowych). Kolejna odmiana metody ekstrakcji jednostek pęcherzykowych, ale podsekcja ręczna, która jest przeszczepem włosów bez użycia mechanizmów rotora i jest technologią całkowicie niechirurgiczną, ponieważ do usuwania i osadzania włosów używane są tylko narzędzia mikroigłowe. Pęcherzyki lub skojarzenia pęcherzykowe (zawierające 1–2, rzadziej 3 mieszki) są ręcznie usuwane ze strefy dawcy za pomocą mikrourządzenia (0,5–1 mm), które są umieszczane w strefie przeszczepu za pomocą bardziej zaawansowanego mikrourządzenia medycznego tzn. implantu przy danej głębokości i pod danym kątem. Nie są wymagane nacięcia.

Metody przeszczepiania włosówW strefie dawcy i strefie przeszczepu najpierw pojawiają się ślady mikropunkturowania, np. z zastrzyku, które całkowicie znikają po kilku dniach. Zaletą tej metody jest minimalna inwazyjność, a co za tym idzie, szybkie gojenie i krótka rehabilitacja. Nowa fryzura zachwyca naturalnym kątem nachylenia włosów rosnących i naturalną gęstością (80–120 włosów na cm2), ponieważ przeżywalność przeszczepionych mieszków jest dość wysoka – do 90–98%. Względną wadą metody jest tylko czas jej trwania (średnio procedura trwa od 2 do 12 godzin). Ale jest w tym zaleta w ciągu jednego dnia przeszczepiona jest praktycznie cała wymagana objętość.

Jeśli chodzi o koszty, cena jest zasadniczo porównywalna z FUE, ale wynik jest znacznie lepszy. Należy pamiętać, że HFE wymaga pracy jak przy ręcznie robionej biżuterii, co można zapewnić tylko dzięki doświadczeniu i wysokim kwalifikacjom lekarza. Jest to opatentowana technologia, która wymaga specjalnych narzędzi, więc przeszczep nie odbywa się wszędzie. Z reguły do zabiegów chirurgicznych potrzeba 1500–3000 przeszczepów. Podczas przeszczepiania metodą HFE możliwa jest wielokrotna procedura w celu zwiększenia gęstości włosów, czego nie można powiedzieć o innych metodach

Niezależnie od wybranej metody bardzo ważne jest, aby procedura została przeprowadzona poprawnie. Wiele zależy również od pacjenta: przed i po przeszczepie należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Stosowanie środków wspomagających porost włosów po przeszczepie jest możliwe tylko po uzgodnieniu z lekarzem. Trzeba pamiętać, że przeszczepione włosy będą wrażliwe na wszelkie wpływy.