Myjka ultradźwiękowa do czego służy? Myjka jest bardzo ważnym elementem wyposażenia wielu miejsc, między innymi gabinetów kosmetologicznych czy podologicznych. Dzięki niej można pozbyć się drobnoustrojów i wielu zanieczyszczeń z narzędzi, a także innych drobnych przedmiotów. Myjki ultradźwiękowe mają szerokie zastosowanie i cieszą się coraz większą popularnością w przemyśle.
Myjka ultradźwiękowa – na czym opiera się jej działanie?
Urządzenie to jest wyposażone w specjalną rynienkę, gdzie umieszcza się myte przedmioty. Po czym jest ona wypełniana wodą z dodatkiem środka czyszczącego. Dzięki falom ultradźwiękowym, roztwór jest przenoszony w wodzie i tworzą się ogniska kawitacyjne, które implodują, a co za tym idzie, pojawiają się lokalne zmiany ciśnienia. Zjawisko to powoduje oddzielanie się cząsteczek tłuszczu od powierzchni danego przedmiotu. Wykorzystanie mycie ultradźwiękowego jest prostym i szybkim sposobem, na dokładne wymycie narzędzi czy innych niewielkich przedmiotów.
Sprawdź również:
Myjka ultradźwiękowa – do czego właściwie służy?
Myjka ultradźwiękowa precyzyjnie oczyszcza oraz dezynfekuje przedmioty. Urządzenie to pozwala zdezynfekować nawet skomplikowane konstrukcje przedmiotów. Co ważne, nie istnieje ryzyko uszkodzenia ich powierzchni przez czynniki mechaniczne. To podstawowy i niezwykle przydatny sprzęt, będący na wyposażeniu praktycznie większości salonów kosmetycznych. Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa przeprowadzanych zabiegów. Myjka ultradźwiękowa jest świetnym sposobem na dokładne wymycie również innych małych przedmiotów takich jak: przewody, elementy elektryczne, przyrządy, elementy magnetyczne, silikonowych półprzewodników, soczewek, głowic częstotliwości, części elektryzujących, sprzączek, narzędzi chirurgicznych, form lateksowych, metali łożysk, pomp olejowych, dyszy, części urządzeń produkcyjnych. Urządzenie to sprawdzi się w oczyszczeniu nawet bardzo skomplikowanych kształtem elementów wypukłych, wklęsłych czy głębokich otworów. Z myjek korzystają nie tylko kosmetolodzy, podolodzy czy medycy, ale także pracownicy innych branż, na przykład elektrycy. Usuwają oni zabrudzenia powstałe przez eksploatację sprzętu elektronicznego, czyszczą pozostałości po montażu czy produkcji (pasty lutownicze, topniki).
Zobacz również:
Inne zastosowania myjek ultradźwiękowych
- czyszczenie kartridżu drukarek atramentowych
Do czyszczenia tonerów drukarek atramentowych przy ich regeneracji, musimy wybrać odpowiedni płyn, a po skończonym procesie musimy opłukać i wysuszyć toner.
- czyszczenie sprzętu nurkowego
Myjka ultradźwiękowa skutecznie pozbywa się wszelkich nalotów z alg czy innych zanieczyszczeń. Do takiego czyszczenia możemy wybrać różną chemią, w zależności od tworzywa wykonania danego przedmiotu.
- czyszczenie łusek pocisków do broni palnej
W ok 70 stopniach możemy również wyczyścić łuski pocisków do broni palnej.
- czyszczenie zegarów
Na rynku dostępne są specjalne koncentraty, którymi możemy wyczyścić zegary ścienne, czy małe zegarki na rękę. Pamiętajmy o opłukaniu zegarka po wyjęciu z myjki i dokładnym osuszeniu go.
- czyszczenie płyt PCB
Z płyt PCB można z łatwością usunąć topnik poprzez myjkę ultradźwiękową. Najlepiej do tego celu wybierzmy temperaturę 60 stopni, a po czyszczeniu koniecznie opłuczmy i wysuszmy płytę.
- czyszczenie biżuterii
Myjka ultradźwiękowa sprawdzi się idealnie również do czyszczenia biżuterii. Dzięki niej, z łatwością pozbędziemy się wszelkich zabrudzeń organicznych, takich jak: pozostałości potu czy naskórek. Do tego celu najlepiej sprawdzi się temperatura 50-60 stopni. Z pomocą tego urządzenia możemy także usunąć pastę polerską, po obróbce biżuterii, w tym wypadku najlepiej poradzi sobie temperatura 60-65 stopni. Usuniemy dzięki niej również warstwy tlenków z powierzchni. Nie wszystkie płyny czyszczące nadają się do każdej biżuterii, z tego względu pamiętajmy o dobraniu odpowiedniego środka, do rodzaju czyszczonej biżuterii.
Myjka ultradźwiękowa – czy warto ją zakupić?
Ultradźwięki z łatwością przechodzą przez metale oraz szkło. W celu wyczyszczenia zaawansowanych kształtów, wąskich szczelin, otworów o niewielkich średnicach czy wszelkich trudno dostępnych zakamarków, najlepiej zrobić to z użyciem myjki ultradźwiękowej. To bardzo skuteczna metoda oczyszczenia przedmiotów. Stale rosną wymagania co do czystości powierzchni w przemyśle i medycynie, z tego względu stosuje się coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Fale dźwiękowe są powszechnie stosowane i doceniane przez pracowników wielu branż. Dezynfekcji w myjce mogą być poddane wszelkiej maści narzędzia, również te używane w kontakcie ze skórą (frezy, pilniki, szczypce). Urządzenie to przyczynia się do znacznego zmniejszenia liczby drobnoustrojów i charakteryzuje się wysoką skutecznością mycia. Dociera do wszystkich miejsc i nie powoduje uszkodzeń czyszczonych narzędzi. Oprócz tego jest to urządzenie bardzo proste w obsłudze. Przedmioty są czyste, wolne od bakterii i zanieczyszczeń, zdezynfekowane. Z pewnością warto zainwestować w myjkę ultradźwiękową, wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba dokładnego oczyszczania przedmiotów.