Nieruchomości na sprzedaż w japońskim stylu. Na czym polega ich fenomen?

Nieruchomości na sprzedaż w japońskim stylu. Na czym polega ich fenomen? Polacy coraz częściej interesują się egzotycznymi wystrojami wnętrz nieruchomości na sprzedaż. Wabi Sabi to japoński styl, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność. Wszystko to dlatego, że konsumenci zaczęli wreszcie dostrzegać brak konieczności perfekcyjnego wykończenia i nieskazitelności każdego pomieszczenia. Zaczęto zauważać, że harmonia może równie dobrze wynikać z zastosowania przedmiotów, którym pozornie daleko do bycia idealnymi. Czasami posłużenie się czymś zniszczonym lub lekko zużytym, potrafi zrobić świetny efekt, zwykle o wiele ciekawszy od tego wywoływanego przez pachnące nowością meble. Wabi Sabi od jakiegoś czasu króluje w domach i mieszkaniach Polaków. Na czym polega fenomen tego niedbałego stylu z japońskim paszportem?

Co to jest Wabi Sabi?

Nieruchomości na sprzedaż w japońskim stylu. Na czym polega ich fenomen? Wabi Sabi to jedna z filozofii, którą kierują się mieszkańcy Japonii. Jej poszczególne elementy znajdują zastosowanie w wystroju wnętrz. Głównymi założeniami tego stylu są prostota, naturalność i używanie topornych przedmiotów. Trudno byłoby nie zauważyć, że Wabi Sabi stawia także na brak doskonałości w tym, co wypełnia daną przestrzeń. Mogą się w niej zatem znaleźć meble z wyraźnym defektem oraz nierówności w położonej na ścianach gładzi.
Główną inspiracją dla japońskiego stylu jest szeroko pojęty minimalizm. W jej założeniach pojawia się także mocne skoncentrowanie się na samych mieszkańcach i ich wygodzie, a nie na otaczających ich przedmiotach. W efekcie wnętrze będące esencją Wabi Sabi jest wolne od wszelkich form przepychu. Nieruchomości na sprzedaż wykończone w ten sposób cieszą się ogromną popularnością i z łatwością zdobywają sympatię potencjalnych kupców.

W pomieszczeniach zgodnych z założeniami stylu Wabi Sabi nie znajdziemy marmuru, złota i mebli na lwich nogach. Nie poczujemy się w nich także jak w ekskluzywnym hotelu. Możemy liczyć w nich jedynie na mało skomplikowane formy i bardzo skromne wzory. Trend ten nawołuje, aby mieszkanie zostało wykończone w taki sposób, jaki odpowiada jego właścicielom, a nie modzie narzuconej przez znanych projektantów.

Nieruchomości na sprzedaż: Stonowane barwy

Filozofia Wabi Sabi w dużym stopniu stawia na naturalność. Łatwo się zatem domyślić, że we wnętrzach zgodnych z jej założeniami powinna panować stonowana kolorystyka. Zwykle barwy te mają przypominać ziemię. W tym japońskim stylu królują przygaszone brązy, delikatne beże, biel i wszystkie możliwe odcienie szarości.
Chodzi o to, aby mieszkanie jak najbardziej przypominało naturalny krajobraz i jednocześnie umożliwiało stworzenie ciepłej atmosfery. Dlatego też wnętrza zgodne z Wabi Sabi nie są zbyt krzykliwe. Nie znajdziemy w nich intensywnej żółci, zieleni czy fioletu.

Konsumenci są zgodni co to tego, że nieruchomości na sprzedaż, których wnętrza będące esencją Wabi Sabi, są bardzo przytulne, a panująca w nich atmosfera sprzyja odpoczynkowi. To bardzo ważne kryteria w świecie, gdzie ludzie są wręcz bombardowani informacjami, obowiązkami, reklamami i ofertami.

Brak doskonałości i surowe wykończenia

Nieruchomości na sprzedaż coraz częściej zostają wierne minimalizmowi. Dawniej przykładano wielką wagę do tego, aby wnętrza były doskonałe, dziś nie ma to aż takiego znaczenia. Wabi Sabi to trend stający w opozycji dla nieustającej pogoni za ideałem. Styl ten pokazuje, że brak perfekcji może być równie piękny, jak maksymalne dopracowanie wnętrza. Udowadnia on także, że nawet pozornie brzydkie rzeczy, mogą zostać zaaranżowane tak, aby prezentowały się bardzo atrakcyjnie. Wabi Sabi pokazuje, że ślady użytkowania przedmiotów nadają im niepowtarzalnego charakteru. Nie zawsze defekt musi być powodem do tego, by starać się go ukryć. Przeciwnie – w wielu przypadkach warto go wręcz wyeksponować.
Opisywany styl to doskonała propozycja dla amatorów naturalnych dodatków i surowców. Królują w nim bowiem drewno, cegły, beton oraz inne materiały o surowym charakterze. Wiele z nich jest w wyraźny sposób dotknięte upływem czasu. Celem Wabi Sabi jest uzyskanie maksymalnej harmonii w danej przestrzeni.

Jak wykorzystać stare rzeczy?

Większość nieruchomości na sprzedaż, których wnętrza są wykończone i tak wymaga wkładu ze strony nowych właścicieli. Jeśli zależy im na tym, aby ich mieszkanie było kwintesencją Wabi Sabi, mogą oni postarać się wykorzystać stare przedmioty w jego aranżacji. Nie należy się bać łączenia ze sobą drewna i kamieni lub używać betonu w ramach wykończenia ścian. Można na nowo odkryć wartość glinianych naczyń, nawet tych obtłuczonych.

Warto także skupić się na doborze odpowiednich tekstyliów. W opisywanym stylu dużą popularnością cieszą się naturalne materiały takie jak bawełna. Dywany i bieżniki dotknięte zębem czasu również będą się doskonale prezentowały w pomieszczeniach zgodnych z Wabi Sabi. Dopełnieniem całości mogą zaś być miękkie poduszki i ręcznie wykonane koce w naturalnych barwach. Słowem – mieszkanie powinno być dokładnie takie, jak chce tego jego właściciel. Nie trzeba na siłę starać się sprostać obecnej modzie.

Polecamy: