Rekuperacja i pompy ciepła – zalety: obecny trend wskazuje na stopniowe przechodzenie z paliw kopalnych, jako surowców wykorzystywanych do ogrzewania domów. Ma to związek z ochroną środowiska. Ważny stał się, rozwój metod ogrzewania, w których wykorzystywane są odnawialne źródła energii. Urządzenia te stają się tańsze, wydajniejsze i powszechnie dostępne. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku pomp ciepła, które mogą być używane, jako samodzielne urządzenie grzewcze. Zastosowanie rekuperacji i pompy ciepła przyczynia się do ograniczenia kosztów ogrzewania.
W rezultacie stosunkowo wysoki koszt zakupu urządzenia i instalacji zwróci się dość szybko. Ponadto można również użyć pompy ciepła do wytwarzania chłodzenia wody użytkowej i wentylacji z odzyskiem ciepła. Wody gruntowe mogą być również źródłem energii o stałej temperaturze przez cały rok. W rezultacie, dzięki zastosowaniu naziemnych pomp ciepła, zapewniony jest dostęp do środowiskowych zasobów energii odnawialnej. Pompy ciepła i rekuperacja pełnią funkcję nie tylko ogrzewania budynków i zaopatrzenia w wodę, ale także poprzez odwrócenie obiegu grzewczego służą do chłodzenia domów w lecie.
Pompy ciepła i rekuperacja
Pompy ciepła i rekuperacja – źródło energii pobierane z wewnętrznego powietrza wywiewanego, które jest usuwane na ulicę, po odzyskaniu odzysku energii cieplnej. W pomieszczeniu, jakość powietrza zależy bezpośrednio od wymiany powietrza. To znaczy powietrze musi stale wchodzić do budynku i być z niego usuwane. Oprócz tego, jak powietrze wewnętrzne gromadzi zanieczyszczenia i ciepło w pomieszczeniu, jest ono usuwane na zewnątrz. Pompa ciepła z odzyskiem powietrza (pompy ciepła z rekuperacją) wywiewanego pozwala zbierać energię cieplną z masy powietrza, zanim opuści ona pomieszczenie. Całe otrzymane ciepło może być wykorzystane do ciepłej wody lub ogrzewania. Wentylacja z odzyskiem ciepła energooszczędnie i niezawodnie magazynuje zgromadzone ciepło, a powietrze w pomieszczeniu pozostaje świeże i bezpieczne.
Dlaczego nadszedł czas, aby porzucić wentylację wyciągową starego typu?
Dlaczego tradycyjna naturalna wentylacja wyciągowa, która od wielu lat jest instalowana w prywatnych domach, mieszkaniach i budynkach jest zastępowana? Faktem jest, że w tym przypadku przez ramy, drzwi i szczeliny powinna być ciągła penetracja powietrza do pomieszczenia. Ale w przypadku montażu szczelnych plastikowych podwójnie oszklonych okien przepływ powietrza jest znacznie zmniejszony, w wyniku, czego naturalny system wentylacji wyciągowej przestaje normalnie działać.
Aby temperatura powietrza była komfortowa w pomieszczeniach, zimą powietrze musi zostać podgrzane. Nie tylko zimno, ale także brudne powietrze wchodzi do pomieszczenia z ulicy i okresowo pojawiają się przeciągi. Nie ma sposobu na kontrolowanie objętości tych prądów powietrza. Okazuje się, że z powodu niezrównoważonej wentylacji wiele pieniędzy dosłownie wyrzuca się na wiatr, ponieważ ludzie są zmuszeni płacić za ogrzewanie powietrza, które leci do rury w ciągu kilku minut.
Jak oszczędzać ciepło w domu – pompy ciepła i rekuperacja?
Aby zaoszczędzić ciepło w systemie wentylacyjnym, ogrzewając dopływ zimnego powietrza z powodu ciepłego powietrza usuwanego z pomieszczenia, zaprojektowano specjalne jednostki odzysku ciepła. W systemach wentylacji nawiewno-wywiewnej wbudowana jest kaseta, która zapewnia wymianę ciepła w powietrzu. Wychodząc z niego powietrze wywiewane przenosi ciepło do ścian wymiennika ciepła, a zimne powietrze wchodzące do pomieszczenia jest ogrzewane ze ścian. Zasada ta leży u podstaw działania rekuperatorów płytowych i obrotowych, które w tej chwili zyskały popularność na rynku urządzeń wentylacyjnych.
Schemat i zasada działania układu wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem, czyli pompa ciepła a rekuperacja
Załóżmy, że na zewnątrz jest zima, a temperatura za oknem wynosi -23 0 C. Kiedy urządzenie nawiewno-wywiewne jest włączone, powietrze uliczne jest zasysane przez urządzenie za pomocą wbudowanego wentylatora, przechodzi przez filtr i dostaje się do kasety wymiennika ciepła. Przechodząc przez nią, nagrzewa się do +14 0 С. Jak widzimy, podczas zimowych chłodów instalacja nie jest w stanie całkowicie ogrzać powietrza do temperatury pokojowej, chociaż dla wielu takie ogrzewanie może być wystarczające, dlatego po rekuperatorze powietrze nawiewane może przejść bezpośrednio do pomieszczenie lub jeśli tak zwane ogrzewanie powietrzem znajduje się w przechodzącym przez niego wymienniku ciepła, powietrze ogrzewa się do +20 0C i tylko w pełni rozgrzany dostaje się do pokoju.
Grzejnik to elektryczny lub wodny podgrzewacz o małej mocy o mocy 1-2 kW, który może w razie potrzeby włączyć się w niskich temperaturach i ogrzać powietrze do komfortowej temperatury pokojowej. W kompletnych zestawach rekuperatorów różnych producentów z reguły istnieje możliwość wyboru grzejnika wodnego lub elektrycznego. Przeciwnie, powietrze pokojowe o temperaturze +18 0 С (+20 0 С) jest zasysane z pomieszczenia przez wbudowany wentylator, przechodząc przez kasetę wymiennika ciepła, jest chłodzone powietrzem nawiewanym i opuszcza wymiennik ciepła na zewnątrz, o temperaturze -15 0 С.