Rolnictwo

Rolnictwo, rozwinięte około 10 000 lat p.n.e., było jedną z najważniejszych działalności człowieka od swojej historii. Umożliwia dostęp do żywności potrzebnej do przetrwania. Kiedy rozwinęły się pierwsze formy handlu (takie jak handel barterowy), produkowane plony były bardzo cennymi, pożądanymi towarami, które można było wymieniać na inne produkty lub usługi.

Rolnictwo było kiedyś fundamentem całej gospodarki, jedną z podstawowych działalności człowieka – zastąpiło zgromadzenia, które robili nasi przodkowie, tym samym – pozwalając im prowadzić siedzący tryb życia. Zwierzęta hodowlane oswojone i przystosowane do tego celu są również zaangażowane w proces hodowli obok człowieka. Jednak z biegiem lat bardziej opłacalne okazało się stosowanie maszyn rolniczych w tej dziedzinie.

Sprzęt, który pomoże ulepszyć rolnictwo

Rolnictwo towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów – nic dziwnego, że od samego początku szukał sposobów na ułatwienie tej pracy, jaką niewątpliwie jest przysłowiowy ciężki chleb.

Najwcześniejsze ślady narzędzi używanych do uprawy roślin pochodzą z okresu neolitu. Są to zazwyczaj sierpy gliniane – często używane są w Żyznym Półksiężycu i uważane są za kolebkę rolnictwa. Jej podstawą była oczywiście uprawa zbóż, które były wówczas podstawowym półproduktem spożywczym, wśród których prym wiodła pszenica.

Czy maszyny i narzędzia są takie same?

Choć takie pytanie może wydawać się absurdalne dla zawodowego robotnika rolnego, dla laika, problem nie jest taki oczywisty. Określenia maszyny i narzędzia rolnicze są czasem używane zamiennie – niesłusznie, bo w rzeczywistości są to dwie zupełnie różne grupy przedmiotów.

Rolnictwo
Rolnictwo

Narzędzia rolnicze to najprostsze i najbardziej podstawowe narzędzia stworzone w historii rolnictwa. Ich głównym celem jest ułatwienie i uproszczenie procesu produkcji rolniczej, aby ludzie nie musieli robić wszystkiego sami (zwłaszcza, że ​​niektórych procesów nie da się wykonać ręcznie). Charakteryzują się brakiem napędzanego elementu roboczego, co odróżnia je od maszyn rolniczych. Tutaj element roboczy, taki jak grabie, albo pozostaje nieruchomy, albo obraca się wokół własnej osi ze względu na opór gruntu. Przykładami takich narzędzi są sierpy, sierpy czy motyki czy łopaty, które wciąż są powszechnie używane (nie tylko w rolnictwie).

Maszyny rolnicze działają nieco inaczej, elementy robocze pracują aktywnie, są bezpośrednio napędzane i odpowiadają głównie za cały proces pracy. Te urządzenia będą używane później. W przeszłości pędzono je ręcznie lub przy pomocy żywego inwentarza. Wraz z rozwojem przemysłu siłę mięśni żywych organizmów zastąpiły silniki parowe, a obecnie powszechnie do tego celu wykorzystuje się ciągniki rolnicze. Często używane są z narzędziami rolniczymi – np. doczepiane są do nich pługi.

Dlaczego maszyny rolnicze są tak popularne?

Nowoczesna produkcja rolnicza może być nierozerwalnie związana z maszynami rolniczymi. Dzięki nim możliwa jest automatyzacja rolnictwa, co wpływa na wydajność, czas i zakres prac. Jaki pozytywny wpływ ma to w praktyce?

Przede wszystkim, dzięki sprawnej realizacji wielkoobszarowych prac rolniczych, w krótkim czasie możliwa jest maksymalizacja plonu i produktywności gospodarstwa produkującego, a co za tym idzie – uzyskanie możliwie najwyższego zysku. Ponadto maszyny rolnicze oznaczają, że ludzie sami wykonują coraz mniej pracy. Oszczędza to czas i wysiłek, a także sprawia, że ​​proces produkcyjny jest bardziej niezawodny – ponieważ jest coraz mniej zależny od kondycji fizycznej osoby, która w przeszłości wszystkie prace musiała wykonywać samodzielnie.

Dziś korzystanie z maszyn to nie tylko domena dużych gospodarstw – z tych urządzeń korzystają już prawie wszyscy rolnicy, niezależnie od wielkości gruntów ornych. Porzucą je tylko gospodarstwa agroturystyczne, które chcą, aby tradycyjne i nieadekwatne w dzisiejszych czasach metody przyciągały turystów, zwłaszcza tych, którzy nigdy nie mieszkali na wsi.

Maszyna nie jest równa maszynie

Kategoria maszyn rolniczych nie jest wewnętrznie jednorodną grupą – maszyny można określić jako sterownice, młocarnie lub prasy do belowania. Nie ma ścisłego podziału, a maszyny są generalnie klasyfikowane według ich specjalizacji, czyli celu, w jakim są używane.

Zdecydowanie najpopularniejszymi maszynami są kombajny i ciągniki. Można powiedzieć, że są podstawowym wyposażeniem gospodarstwa, bez względu na wielkość. Reszta maszyn jest zwykle używana w firmie ciągnikowej, do której są przymocowane.