Suche stopy po wakacjach – jak sobie z nimi poradzić?

Suche stopy po wakacjach – jak sobie z nimi poradzić? Wakacje to czas beztrosko spędzanych dni, odpoczynku z bliskimi na świeżym powietrzu, w ciekawych miejscach lub malowniczych okolicach przyrody. Zarówno podczas wakacyjnego zwiedzania turystycznych destynacji, jak i wypoczynku na plaży stopy są szczególnie narażone na nadmierne obciążenie, otarcia, jak również przesuszenie.

Jak dbać o stopy latem?

Kiedy letnie miesiące rozpieszczają nas słońcem i wysokimi temperaturami, nie powinniśmy zapominać o właściwej pielęgnacji stóp i paznokci. Odpowiednio dopasowane kosmetyki czy zabiegi pielęgnacyjne pozwolą na zachowanie pożądanej estetyki, ale także zdrowia i kondycji stóp i paznokci. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać zarówno z ilością stosowanych środków czy zabiegów, jak i z ich intensywnością oraz częstotliwością. Zdarza się bowiem, że przesadna i niedopasowana pielęgnacja stóp wywołać może efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego, a my będziemy musieli borykać się z przesuszonymi i zmęczonymi nadmiarem kosmetyków stopami.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące właściwej pielęgnacji stóp latem, warto udać się po pomoc do specjalisty. W gabinecie podologicznym nie tylko wykonamy profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne, dopasowane do naszych potrzeb, ale także otrzymamy fachową pomoc i wskazówki na temat odpowiedzialnego dbania o kondycję oraz estetykę naszych stóp i paznokci. 

Pielęgnacja stóp – czego unikać latem?

Latem, kiedy nasze stopy narażone są na poparzenie słoneczne, nadmierne pocenie się oraz liczne otarcia powstałe podczas zwiedzania, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę nie tylko na ich pielęgnację, ale także ochronę przed tego typu zagrożeniami. Przede wszystkim unikajmy więc noszenia zbyt ciepłych, ciasnych i nieoddychających butów. Tego typu obuwie spowoduje, że nasze stopy będą nadmiernie się pocić, to z kolei może znacznie zmiękczyć i uwrażliwić ich skórę, przez co zdecydowanie łatwiej może dojść do różnego rodzaju infekcji grzybiczych, wirusowych oraz bakteryjnych. Kiedy planujemy wakacyjne opalanie i smarujemy ciało olejkiem, nie zapominajmy także o skórze stóp! Jest ona szczególnie wrażliwa, a więc bardzo łatwo możemy doprowadzić do jej poparzenia. Schodząca ze stóp skóra czy wywołane poparzeniem bąble skutecznie uniemożliwią nam założenie jakiegokolwiek obuwia, a więc także i dalsze korzystanie z wakacji, przynajmniej na kilka dni. 

Zobacz koniecznie:

Czego nie powinniśmy fundować stopom latem? Zdecydowanie unikajmy nadmiernego ścierania naskórka oraz inwazyjnych zabiegów kosmetycznych czy podologicznych z użyciem mocnych środków. Mogą one bowiem dodatkowo osłabić skórę stóp, jak również strukturę paznokci, przez co staną się one bardziej podatne na wszelkiego rodzaju zakażenia. 

Jak dbać o stopy latem?

Aby zagwarantować naszym stopom odpowiednią kondycję i estetykę latem, pamiętajmy o ich odpowiednim, lecz nieprzesadnym nawilżaniu. Używajmy kremów głęboko nawilżających z filtrem, które dodatkowo skutecznie ochronią skórę stóp przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Oczywiście należy odpowiednio dbać również o regularną higienę stóp – mycie, staranne osuszanie oraz przycinanie paznokci. Pamiętajmy, aby nie wycinać płytki czy skórek zbyt mocno, gdyż może to skutkować przerwaniem ciągłości naskórka i ranami, które, szczególnie w dużych kąpieliskach czy skupiskach ludzi, stają się otwartą bramą dla infekcji. 

Suche stopy po wakacjach – jak sobie z nimi poradzić?
Suche stopy po wakacjach – jak sobie z nimi poradzić?

W miejscach publicznych pamiętajmy także o zakładaniu obuwia; unikajmy chodzenia boso pod hotelowe czy plażowe prysznice, jak również na baseny czy sauny. Zawsze ubierajmy własne klapki, które pomogą nam zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli tak zwaną kurzajką. 

Jeżeli planujemy wyjazd nad morze, pamiętajmy o korzystnym wpływie częstego chodzenia po piasku na nasze stopy. Delikatne drobinki, które ugniatamy przy każdym kolejnym kroku po plaży, skutecznie ścierają zgrubiałe czy zrogowaciałe warstwy naskórka, pozostawiając skórę stóp wyjątkowo gładka. To doskonały naturalny peeling dla stóp, z którego zdecydowanie warto korzystać każdego dnia swojego pobytu nad wodą. 

Po powrocie z urlopu możemy także umówić się na wizytę w gabinecie podologicznym, w celu wykonania regeneracyjnego zabiegu pielęgnacyjnego. Specjalista dokładnie zbada stan i kondycję naszych stóp oraz paznokci, a w razie potrzeby wykona także specjalistyczne badania mykologiczne oraz bakteriologiczne, aby wykluczyć ewentualne infekcje. 

Pamiętajmy jednak o tym, że o estetykę oraz kondycję stóp i paznokci warto dbać nie tylko latem, kiedy wystawiamy je na widok innych, ale przez cały rok. Odpowiednio dopasowane kosmetyki, właściwe zabiegi pielęgnacyjne oraz stały kontakt ze specjalistą podologiem pomoże nam utrzymać doskonałą formę naszych stóp przez całe 365 dni w roku.