Usługi prawnicze – komu będą potrzebne?

Usługi prawnicze – komu będą potrzebne? W życiu bywa czasem tak, że potrzebujemy pomocy specjalisty w dziale prawa. Polskie kodeksy są tak skonstruowane, że naprawdę trzeba kilku lat studiów i dokształcania się na bieżąco, by móc zrozumieć legislacyjne zawiłości. Usługi prawnicze świadczone przez profesjonalistę pozwolą nam wydostać się z gąszcza przepisów. Komu mogą się przydać? Każdemu!

Przyjmijmy – teoretycznie – następującą sytuację. Dostajemy duży spadek, niestety, nie wiemy, czy opłaci się nam go przyjąć. Spadkodawca mógł bowiem zostawić sporo długów. W tym momencie kierujemy się po usługi prawnicze do specjalisty i mówi on nam, co powinniśmy zrobić. Przeanalizuje dla nas różne kruczki prawne, pozwoli nam wyjść z sytuacji obronną ręką. Zwłaszcza, jeśli się okaże, że amatorów spadku jest więcej, na przykład dzieci lub wnuki zmarłego.

Zobacz również:

Inny przykład: pracownik chce nas pozwać za – jego zdaniem – niedopełnienie przez nas jakichś przepisów. Oj, to groźna sprawa, można później mieć niekończące się kontrole i jeszcze wypłacać odszkodowanie. W takiej sytuacji znowu przydają się usługi prawnicze. Żeby jej uniknąć, można nawet zatrudnić radcę wcześniej.

Usługi prawnicze przydają się każdemu, kto będzie zmuszony zmierzyć się z prawną machiną. Wcale nie musimy zostać podani do sądu, żeby zwrócić się do radcy czy adwokata. Życiowe, trudne sprawy: rozwód, wypadek, kwestia ubezpieczenia, to wszystko są rzeczy, o których możemy porozmawiać z profesjonalnym jurystą. Bardzo ważne jest zaufanie, musimy opowiedzieć mu o wszystkim. Jeśli pominiemy (z powodu wstydu) jakiś aspekt, nasza sprawa może nie zakończyć się pomyślnie. Pierwsze wrażenie jest tu bardzo istotne. Musimy poczuć, że osoba, z którą rozmawiamy, będzie potrafiła zająć się nawet najtrudniejszą dla nas sytuacją. Dobrze wybierać tych, którzy specjalizują się w danych dziedzinach prawa. Nawet najlepszy radca prawny zajmujący się prawem podatkowym nie pomoże nam w skomplikowanych kwestiach związanych z prawem rodzinnym. I vice versa.

Niektórzy sądzą, że taka usługi prawnicze są bardzo drogie. Przemyślmy to jednak. Kiedy idziemy prywatnie do lekarza specjalisty, również musimy wysupłać nieco grosza z kieszeni. Profesjonalny dentysta, dla przykładu, weźmie od nas nawet i tysiąc złotych, ale kto chce ryzykować wypadaniem zębów? Podobnie jest z prawnikami. Studiują pięć lat na uniwersytecie, później robią aplikacje, a następnie jeszcze odbywają szkolenia. To oczywiste, że ich czas musi kosztować. Nawet drobna porada prawna wymaga od nich dokładnego zagłębienia się w meandry sprawy, logicznego konkludowania, jak sobie poradzić z problemem, a następnie zaproponowania rozwiązania. Poza tym, na początku młodzi prawnicy zarabiają stosunkowo niewiele, dlatego nikt nie może mieć do nich pretensji, że później – kiedy się już całkiem wykształcą – zechcą nieco zarobić. My również chcemy zapłaty za nasz czas, za naszą wiedzę i doświadczenie. Jeśli życzymy sobie, by usługi prawnicze były nam świadczone na najwyższym poziomie, kalkulujmy, dlaczego opłaca się dać więcej, żeby później nie stracić. Rozsądny przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że czasem nawet drobne zwrócenie uwagi na szczegół prawny może ocalić jego firmę przed stratami.

Usługi prawnicze są również potrzebne wtedy, kiedy prowadzimy sprzedaż. To logiczne, że często klienci skarżą się na jakiś produkt, czasami nawet grożą krokami prawnymi. Problemem bywa też konkurencja, która próbuje na wszelkie sposoby zagrozić nam na rynku. Ponownie: pomoc prawnika będzie tu nieoceniona.

Zobacz:

kodeks karny naruszenie nietykalności cielesnejSzczególne zapotrzebowanie na usługi prawnicze może wystąpić wśród twórców różnych treści (na przykład grafików, pisarzy, fotografów). W dobie Internetu prawa autorskie nie zawsze są przestrzegane. Bywa, że ktoś wykorzystuje owoce naszej pracy do komercyjnego użytku. Gdy zarabia na tym krocie, twórcy chcą wejść na drogę prawną, aczkolwiek nie jest to proste, zwłaszcza, że ten, co wykorzystał dzieło, ma już legion adwokatów. W takich przypadkach usługi prawnicze będą wręcz niezbędne. Może też być tak, że sprzedajemy komuś dzieło, a on zarabia na tym nieproporcjonalnie duże ilości pieniędzy i czujemy się pokrzywdzeni. Nikt nie oczekuje od grafika czy pisarza, że będzie on biznesmenem. Umów jednak należy dotrzymywać. Sięgamy wtedy po usługi prawnicze i dowiadujemy się, że prawo stoi po naszej stronie!

Zobacz ciekawostki ze świata prawa:

Kto jeszcze może skorzystać z pomocy radcy czy adwokata? Na przykład osoba, którą dopada Urząd Skarbowy. Sprawy karnoskarbowe mogą się zakończyć nawet zamknięciem naszej firmy, albo w najlepszym razie słoną grzywną. Nikt nie chce mieć na pieńku z fiskusem, dlatego też warto wtedy udać się do prawnika. Być może uda się jakoś wyjść suchą stopą z tarapatów. Dobry jurysta specjalizujący się w prawie podatkowym może znaleźć dla nas rozwiązanie sytuacji.

Pamiętajmy, że na usługi prawnicze jest duży popyt, ale i podaż niemała. Kancelarie prawne konkurują ze sobą, dlatego nie jesteśmy skazani tylko na jedną opcję. Trzeba czytać opinie w Internecie, kierować się referencjami, dopytywać o takie rzeczy jak doświadczenie czy specjalizację.