Wybór monitora: jaki format i rozdzielczość sprawdzą się najlepiej?

Wybór monitora: jaki format i rozdzielczość sprawdzą się najlepiej? Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, monitor stanowi jedną z najważniejszych części naszego komputera. To w niego potrafimy wpatrywać się całymi godzinami i to on ma olbrzymi wpływ na nasz komfort pracy czy zabawy właśnie przed komputerem. Właśnie dlatego decydując się na nowy sprzęt komputerowy to właśnie monitory (posiadanie dwóch jest w dzisiejszych czasach standardem) powinniśmy wybierać najdłużej i z największą uwagą. W tym krótkim poradniku skupimy się na formacie i rozdzielczości ekranu, które – obok rodzaju matrycy – są najbardziej w tym wszystkim istotne.

Jak dobrać monitor do naszych zastosowań?

Wybór monitora: jaki format i rozdzielczość sprawdzą się najlepiej?Współczesny rynek daje nam dostęp do setek różnych egzemplarzy monitorów o wielu przeznaczeniach, pochodzących od różnych producentów i reklamowanych w inny sposób. Aby się pośród nich odnaleźć, należy przede wszystkim ustalić własne oczekiwania względem nich. Nie ma monitora uniwersalnego, który będzie idealny w każdej sytuacji i sprawdzi się w każdej sytuacji – przy graniu, tworzeniu grafiki, montowaniu filmów czy pracy w biurze. Właśnie dlatego powinniśmy zadecydować, jakie będzie jego najczęstsze przeznaczenie, w którym oczekujemy, że sprawdzał się będzie najlepiej.

Kluczowe w tym wszystkim okazuje się wybranie modelu z odpowiednimi proporcjami ekranu i właściwą rozdzielczością. To bowiem te dwa elementy najbardziej wpływają na komfort pracy z nim.

Jakie proporcje ekranu będą dla nas najbardziej optymalne?

Proporcje ekranu w monitorach definiują to, jaki jest stosunek jego wysokości do szerokości, a zatem jak zorganizowana jest przestrzeń robocza, w obrębie której przyjdzie nam się na nim poruszać. Ma to ogromne znaczenie, bo wpływa na komfort pracy z monitorem. Opcji mamy co najmniej kilka, a do najpopularniejszych proporcji należą:

  • 4:3, 5:4 – proporcje te najłatwiej rozpoznać po samym wyglądzie monitora, przybierającym kształt kwadratu. Od monitorów tego typu już dawno się odeszło, zastępując je tymi panoramicznymi – nie powinniśmy więc nawet rozważać ich zakupu;
  • 16:9, 16:10 – monitory w tym formacie są najbardziej uniwersalne, bo prezentujące format kinowy – idealny do codziennej pracy, ale i odtwarzania wszelkiego rodzaju multimediów (w tym gier, filmów i seriali). Znakomicie sprawdzą się również w biurze. 16:9 idealnie pasuje do podręcznikowej rozdzielczości full HD (patrz: niżej) oraz 4K, natomiast 16:10 prezentuje większą wysokość ekranu (w przypadku full HD to 1920x1200px), co mogą docenić chociażby graficy komputerowi;
  • 21:9 – format ten zwany jest “ultrapanoramicznym” (UltraWide). Jak sama nazwa sugeruje, cechuje się bardzo dużą szerokością, widoczną przede wszystkim przy sprzęcie większym (minimum to 27 cali). Bardzo często występuje w formie zaokrąglonej i pozwala na bardzo dużo, przede wszystkim w zastosowaniu codziennym (w grach, zwłaszcza strzelankach, nie sprawdzą się zbyt dobrze);
  • 32:9 – format ten jest jeszcze melodią przyszłości, przeznaczoną obecnie niemal wyłącznie dla profesjonalistów. Choć imponuje, zaskakuje zwykle również swoją ceną.

Na jaką rozdzielczość ekranu postawić?

Rozdzielczość jest jednym z podstawowych parametrów trybu wyświetlania, jakim odznaczają się monitory – jest też czymś, na co najczęściej patrzy się przy ich wyborze. Rozdzielczość nie jest czymś, co wpływa na fizyczny rozmiar monitora – to, jak pokazaliśmy powyżej, opisuje format, ale też przekątna ekranu. Tyczy się typowo rozmiaru obrazu wewnątrz monitora. Obecnie opcji mamy kilka, przy czym do tych obecnie uważane za standardowe należą:

  • full HD – niezależnie od tego, na jaki monitor się zdecydujemy, powinniśmy postawić na rozdzielczość nie mniejszą niż full HD (1920x1080px), która jest obecnie standardem i absolutnym minimum. Zapewnia ona bardzo dobrą widoczność zawartości ekranu, wpływając również na komfort jego użytkowania. Daje też odpowiednio dużą przestrzeń roboczą, cenną przy pracach biurowych.
  • WQHD – rozdzielczość ta jest znacznie wyższa, niż ta zaprezentowana powyżej (2560x1440px), dzięki czemu zapewnia dostęp do większej przestrzeni roboczej, ale też do większej ilości detali i bardziej realistycznego, żywszego obrazu.
  • 4K UHD – rozdzielczość 4K Ultra HD (3840 x 2160) już od jakiegoś czasu przebija się do naszych domów i jest już standardem w telewizorach. Jest dokładnie dwukrotnie większa, niż ta obecna w full HD, jednak powinno się na nią stawiać przede wszystkim w profesjonalnym zastosowaniu (do grafiki, obróbki czy gier).

Jak widać po zestawieniu, zabrakło w nim rozdzielczości 720p (“HD Ready”), która odeszła już do lamusa, a jeszcze niedawno stanowiła standard. To pokazuje tylko, jak szybko ewolucji ulega nasza technologia.

Podsumowanie

Choć wybór monitora do własnego pomieszczenia z komputerem jest przez wielu bagatelizowany, a same monitory stanowią jeden z ostatnich elementów, jakie kompletuje się przy zakupie komputera (a w związku z tym dopina się nimi swój budżet na cały zestaw, starając się znaleźć jak najtańsze ich egzemplarze), warto jednak poświęcić im nieco czasu, decydując się na egzemplarz z odpowiednimi proporcjami ekranu oraz rozdzielczością. Wybór jest ogromny, dlatego zawsze podchodźmy do niego rozsądnie i z należytą rozwagą.