Jak wybrać kostkę brukową?

Jak wybrać kostkę brukową? Posesja powinna być ładnie i estetycznie wykończona. To przecież pierwsze miejsce, które widzą goście i sąsiedzi. Jest wizytówką domu, zapowiedzią aranżacji wnętrz. Oprócz wyglądu niezwykle ważna jest funkcjonalność posesji. Dlatego jako materiał wykończeniowy na ścieżki wokół domu i ogrodu jest polecana kostka brukowa – trwała, wytrzymała na warunki pogodowe i dająca olbrzymie możliwości aranżacyjne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kostki brukowej i kupujący może być zdezorientowany.

Ułożenie kostki brukowej – inwestycja na lata

Ułożenie kostki brukowej na posesji to inwestycja na lata, dlatego jej zakup powinien być przemyślany. Szykując się do wielkich zakupów, klienci biorą pod uwagę cenę i oceniają swoje możliwości finansowe. Zazwyczaj jest tak, że najtańszy produkt nie jest najlepszy pod względem funkcjonalności. Poza okresami promocji produkt jest tani, dlatego że ma gorsze parametry. W przypadku kostki brukowej koszt zakupu to zaledwie 30% wydatków, które zostaną poniesione, zanim ładne ścieżki z kostki będą położone na posesji. Do ceny materiału trzeba doliczyć koszt transportu, przygotowania podbudowy oraz koszt robocizny. Cena transportu przeważnie zależy od odległości i tutaj trudno o jakiekolwiek oszczędności. Mniejsze pieniądze wydadzą osoby, które potrafią układać kostkę brukową lub znają kogoś, kto im pomoże za przystępną cenę lub sąsiedzką przysługę. Kostka brukowa powinna być dobrej jakości, wtedy inwestor ma pewność, że posesja będzie wyglądała pięknie przez długi czas. Kostka brukowa znajduje zastosowanie w przestrzeni miejskiej, gdzie zastępuje płytę chodnikową i do wykładania alejek w parkach, placów zabaw, deptaków. Kostką wykańcza się parkingi i place przy zakładach przemysłowych. Wielość kolorów sprawia, że kostka brukowa wybierana jest jako wykończenie reprezentacyjnych placów miast.  Właściciele prywatnych posesji używają kostki do wykonania ścieżek ogrodowych, przydomowych chodników. Kostka jest nienasiąkliwa, co oznacza, że jest mrozoodporna i nie trzeba jej wymieniać co parę lat.  Doskonale odprowadza wodę. Łatwy jest również montaż, a pokrycie wybranej powierzchni kostką nie zajmuje dużo czasu. Zaletą kostki brukowej jest to, że można ją łatwo zdemontować i ułożyć inną kompozycję.

Dopasowanie kostki do powierzchni

Kostka brukowa jest produkowana w różnej grubości. Dlatego bardzo ważne jest określenie funkcji powierzchni, która będzie wyłożona kostką. Na ścieżki i chodniki do poruszania się pieszo, na rowerze lub  wrotkach w zupełności wystarczy kostka o grubości 4 cm. Na wykonanie podjazdu dla samochodów osobowych trzeba kupić kostkę o grubości  6 cm.  Jeżeli na podjeździe mają parkować samochody ciężarowe, wskazana jest kostka najgrubsza.  Kostka o wąskich fugach jest gładka, wręcz idealna dla mebli ogrodowych. Zawsze modna i funkcjonalna jest kostka brukowa o regularnych kształtach. Najczęstsze rozmiary kostek to: 9,1 x 9,1 cm, 9,1 x 18,2 cm oraz 18,2 x 18,2 cm. Dają wiele możliwości łączenia ich ze sobą  w zachwycające  kompozycje. W aranżacjach opartych na łukach, kołach i okręgach najlepiej sprawdzają się drobne, trapezowe kostki. Przykłady różnorodnych wzorów można znaleźć w internecie i w katalogach producentów lub ułożyć swój wymarzony wzór.

Jednolita kolorystyka

W przypadku kostki brukowej o jej jakości wiele mówi kolorystyka. Dobry towar to kostka mająca jednolitą kolorystykę w ramach jednej partii. Niedopuszczalne są rysy i pęknięcia. Przebarwienia obniżają wartość produktu. Poszczególne partie mogą różnić się odcieniami, ponieważ kostka powstaje z naturalnych surowców. Najlepszym wyjściem jest zakup od razu ilości potrzebnej do wyłożenia danej powierzchni. Na kostkach drugiego gatunku dopuszczalne są drobne pęknięcia, których klient jest świadomy wybierając produkt II kategorii. Istotnym parametrem jest grubość warstwy wierzchniej, tak zwana ścieralność, która powinna wynosić co najmniej 4 mm, a w najlepszych kostkach jest to 7-10 mm.

Gwarancja jakości

Kostki brukowe powinny spełniać wymogi normy PN-EN 1338.  Kostka brukowa posiadająca powyższe oznaczenie była testowana pod wieloma względami na etapie produkcji, jak i gotowego produktu. Sprawdza się stopień zagęszczenia oraz wytrzymałość na zgniatanie i ściskanie. Kostka brukowa musi być odporna na eksploatację o każdej porze roku. Kostkę najlepiej ułożyć do 6 miesięcy od daty produkcji. Nie powinna przebywać ona zbyt długo w zafoliowanych paletach bez dostępu powietrza.

Kostka brukowa jest uniwersalnym materiałem wykończeniowym do różnych powierzchni. Cenią ją przedsiębiorcy, firmy wykonujące zlecenia dla władz lokalnych oraz indywidualni klienci. Kostka doskonale wygląda  w towarzystwie zieleni. Jest estetyczna i pasuje do każdej przestrzeni, np.: do wyłożenia ścieżek w parku i terenu szkoły. Nieregularne kształty powierzchni nie są przeszkodą dla kostek. Większość nowych posesji jest wyłożona kostką brukową, ponieważ właścicielom zależy na reprezentacyjnym wyglądzie obejścia domu i ścieżek ogrodowych.