Zakup mieszkania od dewelopera - najważniejsze porady i wskazówki, o których zawsze należy pamiętać

Zakup mieszkania od dewelopera – najważniejsze porady i wskazówki, o których zawsze należy pamiętać. Własne mieszkanie to marzenie bardzo wielu młodych ludzi. Niejednokrotnie zakup swojego “M” wiąże się z zaciągnięciem ogromnego kredytu na kilkadziesiąt lat. Z tego względu decyzję o zakupie mieszkania od dewelopera trzeba podejmować w sposób bardzo rozsądny i odpowiedzialny. Jeśli będziemy pamiętać o wskazówkach dokładnie opisanych w niniejszym artykule, uda nam się zakupić mieszkanie od dewelopera bez żadnych komplikacji. Oto najważniejsze porady, o których nie wolno zapomnieć podczas szukania swoich czterech kątów wśród propozycji od deweloperów.

Mieszkanie od dewelopera – czy warto je kupić?

Zanim zaczniemy szukać mieszkania od dewelopera, powinniśmy na samym początku dokładnie zastanowić się nad tym, jaki mamy budżet oraz na jakie mieszkania nas stać, a jakie musimy sobie odpuścić. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że w cenie mieszkania od dewelopera nie są zawarte wszystkie koszty, które należy ponieść podczas kupowania mieszkania. Warto o tym wiedzieć, aby później nie przerazić się, iż trzeba wydać jeszcze tak dużo pieniędzy.

Gdy uzyskamy już kredyt w banku lub finansowanie z innego źródła i mamy już dokładną wiedzę co do naszych aktualnych możliwości finansowych, można rozpocząć przeglądanie ofert od poszczególnych firm deweloperskich. W tym celu najlepiej jest skorzystać z internetu. Zdecydowana większość deweloperów w dzisiejszych czasach publikuje swoje propozycje przede wszystkim w internecie. Każda inwestycja godna naszego zainteresowania z pewnością będzie opisana w sieci internetowej, dlatego swoje przyszłe nowe mieszkanie  możemy znaleźć bez wychodzenia z domu. Dobrym rozwiązaniem jest także wybranie się na targi nieruchomości. Tam w jednym miejscu można dowiedzieć się więcej o poszczególnych przedsiębiorstwach deweloperskich oraz odbyć rozmowy z ich przedstawicielami, którzy prezentują oferty. W ten sposób znalezienie najlepszego dewelopera, który sprzeda nam atrakcyjne mieszkanie, będzie o wiele prostsze.

Jak sprawdzić, czy dany deweloper jest uczciwy?

W ostatnim czasie bardzo wiele słyszy się o nieuczciwych deweloperach, którzy pobrali zaliczki od swoich klientów opiewające na dziesiątki tysięcy złotych, po czym słuch o nich zaginął. Kwestie bezpieczeństwa oraz dobrego wyboru dewelopera są dla wielu osób najistotniejsze. Trzeba mieć stuprocentową pewność, iż dany deweloper jest godzien naszego zaufania i można powierzyć mu pieniądze. Gdy przejrzymy już wszystkie oferty deweloperów z najbliższej okolicy, to po wstępnej selekcji zostanie nam ich kilka. Będą one w mniejszym bądź większym stopniu odpowiadały naszym wymaganiom. Przy oglądaniu poszczególnych inwestycji należy szczególną uwagę zwracać na to, kto jest jej deweloperem. Bardzo pomocny może się okazać prospekt informacyjny, który wymagany jest od wszystkich sprzedawców. W tym dokumencie można dowiedzieć się wielu szczegółowych informacji o doświadczeniu posiadanym przez dewelopera oraz czy dana inwestycja ma wszelkie niezbędne zezwolenia. Dla każdego klienta niezwykle istotny jest również czas oczekiwania na oddanie mieszkania do użytku. Najlepiej, gdy dany budynek jest już oddany do użytku bądź prace są już mocno zaawansowane. Największe ryzyko mają te osoby, które decydują się na zakup tak zwanej “dziury w ziemi”. Wiele osób oddając swoje pieniądze deweloperowi żałowało, ponieważ “firma-krzak” ich oszukała. Przed wybraniem konkretnej firmy deweloperskiej należy również zweryfikować rodzaj rachunku powierniczego zaproponowany przez sprzedawcę. Rachunek powierniczy to oddzielne konto, na które przelewane są zaliczki od osób kupujących. Wszyscy eksperci podkreślają, iż najlepszym oraz najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest wybranie takiego dewelopera, który ma w swojej ofercie rachunek powierniczy zamknięty. W takich okolicznościach nie istnieje ryzyko, że sprzedawca sięgnie po pieniądze wpłacone przez mieszkańców, aby móc sfinansować budowę mieszkań.

Sprawdź okolicę oraz planowaną inwestycję

W chwili obecnej zdecydowana większość nowych inwestycji mieszkaniowych budowana jest na peryferiach dużych miast. Tereny bliżej centrum z reguły są już zajęte, zaś w najbardziej prestiżowych lokalizacjach budowane są drogie apartamenty. Z tego względu należy dokładnie zbadać samą lokalizację oraz jej okolicę. Warto również zweryfikować, jaki będzie czas dojazdu do pracy lub szkoły samochodem oraz środkami komunikacji miejskiej. Należy to sprawdzić w różnych porach dnia. Do zweryfikowania jest także lokalna infrastruktura – drogi, chodniki, najbliższe sklepy czy punkty usługowe.

Mieszkanie jest zakupem na bardzo wiele lat. Z tego względu gorąco zachęcamy, aby na początku zweryfikować, jak okolica wymarzonego przez nas lokalu będzie prezentowała się w przyszłości. Deweloper, który sprzedaje mieszkanie, zobowiązany jest zgodnie z polskimi przepisami prawnymi do tego, aby przedstawić w prospekcie informacyjnym szereg najważniejszych założeń odnośnie planowanych inwestycji w promieniu kilometra. Mowa tutaj o drogach, torach kolejowych oraz wszelkich innych obiektach, które mają wpływ na komfort życia.

Nieruchomości Sytek
ul. Wielka 21
61-755 Poznań
516 020 806
www.nieruchomosci.sytek.pl
Nieruchomości Sardynia
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+48 517 417 659
www.sardynianieruchomosci.pl