Budowa domów: Co warto wiedzieć, zanim przystąpi się do działania?

Budowa domów: Co warto wiedzieć, zanim przystąpi się do działania? Budowa domów to niezwykle rozległy temat. Ta dziedzina wiedzy jest dość skomplikowana, ponieważ w całości stanowi wieloetapowy proces. Najważniejsze jest, aby całość działań została poprzedzona precyzyjnymi przygotowaniami. Im bardziej profesjonalnie podejdzie się do zaplanowania całości przedsięwzięcia, tym większe prawdopodobieństwo, że budowa domu nie przysporzy wielu zbędnych zmartwień i przykrych niespodzianek.

Co warto wiedzieć, zanim przystąpi się do realizacji prac? Jakie znaleźć dobrego kierownika budowy? W jaki sposób prawidłowo zorganizować plac budowy? Co powinno się wiedzieć o systemie gospodarczym oraz zleconym? Powyższe pytania to tylko część zmartwień dzisiejszych inwestorów. Odpowiednia wiedza o branży budowlanej to podstawa. Dzięki niej można uniknąć wielu problemów i trudności.

Od czego rozpoczyna się budowę domów?

Wiele osób jest przekonanych, że takie przedsięwzięcie jak budowa domu ekologicznego, znajduje swój początek w zakupie projektu nieruchomości. Jest to podstawowy błąd. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest bowiem kupno działki budowlanej. Warto wiedzieć, że zanim decyzja o konkretnym wyborze zostanie podjęta, konieczne jest przestudiowanie sytuacji prawnej danego gruntu. Należy także poznać status posesji oraz opcje dotyczące przyłączenia mediów. Koniecznie trzeba zapytać o ich orientacyjne ceny, ponieważ czasami zdarzają się sytuacje, w których koszt uzbrojenia działki jest wyższy, niż jej zakup.

Kolejnym, ważnym krokiem, jest przystąpienie do analizy planów zagospodarowania przestrzennego. To właśnie ten etap stanowi podstawę do określenia kształtu i innych cech nieruchomości, która ma zostać wzniesiona na danym obszarze. Warto wiedzieć, że projekt zagospodarowania przestrzennego dotyczy jedynie bardzo ogólnych wytycznych. Mimo to jednak może on narzucić na budowniczego sporo ograniczeń. Najczęściej dotyczą one typu dachówki, kształtu budowli, a także maksymalnej liczby pięter.

Dopiero po tych dwóch etapach można przystąpić do wyboru projektu domu. Jego kupno będzie stanowiło podstawę dla wszystkich późniejszych formalności. Można wybierać spośród gotowych opcji katalogowych lub pokusić się o wynajęcie architekta i stworzenie indywidualnego projektu.
Budowa domów jednorodzinnych daje szeroką gamę możliwości. Podczas tworzenia projektu, warto zwrócić uwagę na zagadnienia takie jak kształt dachu i kubatura domu. Pamiętajmy, że im bardziej skomplikowany będzie projekt, tym wyższe będą koszta jego wybudowania.

System prac budowlanych – Co warto o nim wiedzieć?

Budowa domów to skomplikowany proces, który narzuca na inwestora konieczność dopilnowania wielu spraw. Jedną z nich jest decyzja odnośnie do wyboru systemu prac budowlanych. Istnieją wówczas dwie opcje:

  1. system gospodarczy, który warunkuje udział inwestora w budowie. Narzuca on na niego obowiązek wykonania prostych prac budowlanych, a także dbania o zakup potrzebnych materiałów oraz zatrudnienie wyspecjalizowanych fachowców. Taki system prac budowlanych pozwala na odczucie realnych korzyści wynikających z jego zaangażowania.
  2. system zlecony, czyli przewidujący konieczność podpisania odpowiedniej umowy z firmą budowlaną. Na jej podstawie zostaje ona zobowiązana do wykonania wszystkich etapów budowy domu. Wówczas jedynym obowiązkiem inwestora jest wypłacenie jej wynagrodzenia we wcześniej ustalonym terminie.

 

Wybór kierownika budowy – Informacje praktyczne

Budowa domów zawsze potrzebuje kierownika. Nie ma absolutnie żadnych odstępstw od tej reguły. Kierownik budowy to osoba, która jest doświadczonym w swoim zawodzie fachowcem. Powinien on dysponować wszystkimi niezbędnymi w tej branży uprawnieniami. Jego obecność na placu budowy trwa od chwili wylania fundamentów, aż do momentu oddania budynku właścicielowi.

Do najważniejszych zadań kierownika należą:

      • sprawowanie pieczy nad bezpieczeństwem prac budowlanych;
      • czuwanie jak jakością ich wykonywania oraz zgodnością z projektem domu drewnianego;
      • konsultacje z architektem;
      • organizowanie dostaw materiałów.

Wybierając kierownika budowy, warto rozważyć co najmniej kilka ofert. Można w tym celu skorzystać z dostępnej bazy renomowanych wykonawców.

Udział inwestora w budowie

Zadaniem inwestora jest przede wszystkim użyczanie zasobności swojego portfela wykonawcom. Kierownik budowy, którego on zatrudnia, powinien czuwać nad prawidłowym wykonywaniem wszelkich prac budowlanych. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo ważne jest to, aby samemu dbać o swoje interesy. Umowy powinny zostać podpisane z każdym z pracowników. Wszystko musi być na papierze, ustne zapewnienia mają bowiem moc prawną, lecz ewentualne dochodzenie praw staje się mocno utrudnione. Bez podpisanej umowy inwestor wydłuża sobie drogę ubiegania się o rekompensatę, jeśli wykonawcy popełnią znaczącą liczbę błędów.

Co więcej, we wspomnianych umowach znajdują się także informacje odnośnie do daty rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych. Takie zobowiązanie daje inwestorowi prawo do egzekwowania swojej należności na wypadek dużego przesuwania się terminu.

Pamiętajmy, że nawet jeśli decydujemy się na system zlecony budowy domu i wynajmujemy firmę budowlaną, to i tak sami musimy dbać o swoje bezpieczeństwo.