Kremacja zwierząt – co to jest? Kiedy zdecydujemy się na przyjęcie zwierzaka do naszego domu, wówczas stajemy się za niego w pełni odpowiedzialni do końca jego życia. Niestety żaden organizm nie żyje wiecznie- podobnie jest z ukochanymi psami i kotami. Kiedy tracimy zwierzaka, musimy zapewnić godne pożegnanie. Do wyboru mamy pogrzeb lub kremację- w zależności od indywidualnych przekonać i preferencji.
Pogrzeb czy kremacja – co jest lepszym rozwiązaniem? Jak znaleźć najbardziej optymalne krematorium dla zwierząt? Jak wygląda proces kremacji w praktyce? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Pogrzeb czy kremacja – co jest lepszym rozwiązaniem?
Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje na temat chowania zwierzęcia, warto wcześniej zastanowić się nad tym, co jest lepszym rozwiązaniem- pogrzeb czy kremacja. Przede wszystkim powinniśmy opierać się na własnych preferencjach. W wielu przypadkach zwierzaki zakopywane są na podwórkach, ewentualnie na publicznym cmentarzu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to niezgodne z prawem. Jeśli tego typu praktyki zostaną przyuważone przez odpowiednie służby, wówczas grożą nam poważne konsekwencji prawne. Dodatkowo jeśli pupil nie zostanie odpowiednio głęboko zakopany, bardzo często inne zwierzęta wykopują szczątki. Niekiedy może to być traumatyczne przeżycie nie tylko dla dzieci, ale również dla osób dorosłych. Zdecydowanie rozsądniejsze jest posiadanie pięknego pomnika dla zwierzaka, który upamiętni naszego przyjaciela. Jednym z lepszym rozwiązań wydaje się być kremacja, ze względu na to, że jest przyjazna dla środowiska i atrakcyjna pod względem ekonomicznym. Wydatki związane z pogrzebem niekiedy są bardzo wysokie, a nie zawsze jesteśmy w stanie pozwolić sobie na tak duże koszty.
Jak znaleźć najbardziej optymalne krematorium dla zwierząt?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że usługi kremacji zależne są od miejsca zamieszkania. W przypadku wielu miast mamy do czynienia z krematoriami, a te z reguły współpracują z klinikami weterynaryjnymi. W przypadku niewielkich miasteczkach wyróżnić możemy krematoria, które to spopielają zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Oczywiście odbywa się to w zupełnie innych obszarach. Jeśli jesteśmy zainteresowani usługami krematoriów, jednakże nie do końca wiemy gdzie się wybrać, wówczas warto skonsultować się z zaufanym weterynarzem. Alternatywnym rozwiązaniem jest sprawdzenie ofert internetowych znajdujących się w sieci. Pomoc lekarza będzie pomocna, jeśli nie obędzie się bez uśpienia pupila. Decydując się na kremację, weterynarz prawdopodobnie wskaże najbliższe krematorium. Często nawet dochodzi do sytuacji, w której on sam przewiezie zwierzę w odpowiednią lokalizację. Warto pamiętać o tym, że kremacja dotyczy także tych zwierząt, które to umarły w domu. Gdzie jeszcze możemy uzyskać rzetelne informacje na temat istniejących krematoriów dla zwierząt? Dobrym rozwiązaniem wydaje się być odwiedzenie lokalnego schroniska dla zwierząt. Z pewnością zostaniemy pokierowani, w jaki sposób powinniśmy postępować, a także gdzie należy się wybrać, aby liczba formalności była możliwie najmniejsza- bo na tym zależy nam w sposób szczególny.
Zobacz również:
- kremacja psa cennik szczecin https://animaleden.pl/urny-i-pamiatki/
- kremacja zwierząt koszt szczecin https://animaleden.pl/uslugi/
Jak wygląda proces kremacji w praktyce?
Skoro wiemy już, w jaki sposób znaleźć optymalne krematorium dla zwierząt, należy chwilę zastanowić się nad tym, jak wygląda cały proces kremacji. Zanim jednak do tego dojdziemy, warto zdawać sobie sprawę z tego, że możemy skorzystać z dwóch rodzajów kremacji dla zwierząt. Pierwszy z nich to kremacja prywatna, drugi kremacja komunalna. Ogólna kremacja polega na tym, że zwierzę poddawane jest spopieleniu razem z innymi zwierzętami. Wiąże się to jednak bezpośrednio z tym, że nie ma możliwości odzyskania prochów zwierzaka, bowiem są one zmieszane z innymi. Jeśli chodzi o kremację indywidualną- ta polega na spopieleniu tylko jednego zwierzęcia. Proces ten może trwać od godziny do nawet czterech godzin. Po wszystkim popiół jest zbierany i umieszczany w specjalnie przygotowanej urnie. Na życzenie właścicieli, możliwe jest uczestniczenie w procesie kremacji. Warto wspomnieć o kilku podstawowych krokach związanych z kremacją. Przede wszystkim szczątki danego zwierzęcia spalane są za pośrednictwem wysokiej temperatury. Ta prowadzi do tego, że materia organiczna jest odparowywana, następnie redukuje się ją do popiołu. Wszelkie metalowe elementy usuwane są za pośrednictwem specjalistycznego magnesu. Duże kości, które nie zostały spalone, są sproszkowane w ziarnisty proszek- do złudzenia przypomina on piasek. Jeśli zdecydujemy się na indywidualną kremację zwierząt, wówczas prochy umieszczane są w specjalistycznej komorze przeznaczonej do przechowywania. Wiele osób zastanawia się, co można zrobić z prochami zwierzęcia. Najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem są oczywiście urny kremacyjne, jednakże powszechne są również pudła kremacyjne, nagrobki, pogrzeb. Popiół niekiedy przechowywany jest w biżuterii.