Chip tuning – czyli co naprawdę potrafi twój samochód.

Chip tuning – czyli co naprawdę potrafi twój samochód. Tuning, najprościej tłumacząc, jest to po prostu zestaw czynności, które mają za zadanie wzmocnienie osiągów samochodu czy uatrakcyjnienie jego wyglądu. Tuning może ingerować w silnik pojazdu lub inne podzespoły lub ograniczyć się jedynie do instalacji elementów zewnętrznych, takich jak spoilery, dodatkowe podświetlenie, aby nadać pojazdowi bardziej sportowy, ekstrawagancki wygląd.

Najnowsze modele samochodów posiadają rozbudowaną instalację elektryczną, którą również może zostać poddana modyfikacji. Tym właśnie jest „chip tuning”. Polega on głównie na zmianach w oprogramowaniu samochodu, co może znacznie poprawić możliwości pojazdu, bez jakichkolwiek mechanicznych ulepszeń. Jak to możliwe? O tym poniżej.

Ustawienia fabryczne, a moc pojazdu

Chip tuning – czyli co naprawdę potrafi twój samochód.

Chip tuning polega na przełamywaniu ograniczeń, które zostały narzucone przez daną firmę produkującą samochody. W tym miejscu należy jasno zaznaczyć, że samochód, który trafia do klienta nie posiada takich samych osiągów, jak samochód, który zjechał z taśmy produkcyjnej. Producenci samochodów blokują możliwości silnika, aby w ten sposób zabezpieczyć wcześniej ustaloną ilość rezerwy mocy, aby pojazd mógł poprawnie funkcjonować nawet podczas nieodpowiedniej eksploatacji (np. poprzez korzystanie ze złej jakości paliwa czy nie wymienianie ważnych części). Być może jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą jak albo nie chcą dbać o swój samochód, jednak dla innych kierowców to nieprzyjemne utrudnienie. Dlatego właśnie powstał chip tuning.

Dzięki znajomości zasad funkcjonowania oprogramowania samochodowego, kierowcy mogą zneutralizować fabrycznie narzucone ograniczenia i cieszyć się pełną mocą silnika. Wzrost możliwości samochodu zależy od rodzaju silnika i wewnętrznej polityki danej firmy. Przeciętnie przyrost mocy waha się pomiędzy 20-30%, choć niekiedy może to być o wiele więcej, nawet do 50% (choć w tym przypadku dotyczy to zaledwie kilku modeli samochodów).

Chip tuning – jak wygląda?

Chip tuning polega na wprowadzeniu zmian do sterownika ECU. Jest to urządzenie, które monitoruje wszelkie parametry napędu, takie jak zapłon. To, jakie zmiany zostaną wprowadzone do ECU zależy od typu auta, silnika oraz jego wieku. Oczywiście w nowszych pojazdach z najnowszymi sterownikami ECU, chip tuning jest stosunkowo szybki i prosty. Polega na wgraniu odpowiedniego oprogramowania do sterownika poprzez odpowiednio dostosowane gniazdo diagnostyczne. W przypadku samochodów starszych, niezbędne może okazać się najpierw wymontowanie sterowników i dopiero późniejsze ich przeprogramowanie. Jest to zadanie o wiele trudniejsze.

Ecotuning – co to jest?

Jest to rodzaj chip tuningu, który staje się coraz bardziej popularny. Zamiast zwiększać osiągi pojazdu, jego szybkość, ecotuning skupia się na wykorzystaniu możliwości silnika do bardziej ekonomicznej jazdy. Chodzi o zmiany w napędzie, które, przy standardowej eksploatacji, sprawiają, że samochód spala mniej paliwa.

Polecamy :

Chip tuning a bezpieczeństwo

Możliwości samochodu po poprawnie przeprowadzonym tuningu oprogramowania zdecydowanie się zwiększają. Chip tuning sprawia, że pojazd jest nie tylko szybszy, ale i bezpieczniejszy. Posiada o wiele lepsze właściwości jezdne. Jest to zaleta, o której należy pamiętać.

Jednak warto zaznaczyć, że chip tuning jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla osób, które wiedzą, jak poprawnie dbać o samochód. Niestety, tego typu rozwiązanie jest często stosowane przez młodych, niedoświadczonych fanów motoryzacji i może nieć ze sobą problemy. Rosnąca popularność chip tuningu sprawiła, że na rynku pojawiły się gotowe programy, które w szybki i łatwy sposób miały usuwać fabryczne ograniczenia. Jednak stosowanie takiego oprogramowania nie jest bezpieczne. Niełatwo odróżnić dobry program współdziałający z oprogramowaniem samochodu, od programu, który po prostu hamuje działanie niektórych elementów oprogramowania pojazdu i przez to może doprowadzić do uszkodzenia systemu. Z dużą ostrożnością należy podchodzić do wszelkich uniwersalnych programów do tuningowania. Silniki są różne i w różnych modelach samochodów zachowują się inaczej. O wiele lepszym rozwiązaniem jest udanie się do profesjonalnego zakładu, gdzie specjaliści ocenią silnik, sprawdzą parametry i dobiorą odpowiednie programy.

Chip tuning nie jest tani. Jest to proces, który wymaga specjalistycznej wiedzy, więc i jego cena będzie wyższa, niż 200-400 zł. Tego typu, tanie oferty można znaleźć na forach motoryzacyjnych czy innych portalach z ogłoszeniami. Należy podejść do nich ostrożnie. Prawdopodobnie osoby przeprowadzające chip tuning w tak niskiej cenie korzystają z ogólnodostępnych programów, które zawierają wiele błędów i mogą być niekompatybilne z oprogramowaniem danego samochodu.

Zanim dany kierowca zdecyduje się na chip tuning, powinien zastanowić się nad tym, czy posiada odpowiednia wiedzą dotyczącą dbania o samochód i kluczowe części silnika, ponieważ bez ograniczeń fabrycznych jego samochód jest o wiele „wrażliwszy” na wszelkiego rodzaju błędy w eksploatacji.