Jak działa folia ochronna na telefon?

Jak działa folia ochronna na telefon? Użytkując na co dzień smartfona, narażamy go na liczne uszkodzenia. Największym zagrożeniem są zarysowania i zniszczenie szybki wyświetlacza, co może okazać się niezwykle kosztowne w naprawie, dlatego też warto zapobiegać takiej sytuacji. Niestety przeważnie jest to dość trudne, gdyż telefon jest w końcu przedmiotem użytkowym, a to oznacza, że trzeba go używać w różnych warunkach. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się folie ochronne na telefon, które skutecznie chronią wyświetlacz telefonu.

Gdzie łatwo można uszkodzić szybkę wyświetlacza telefonu?

O uszkodzenie szybki wyświetlacza wbrew pozorom nie jest trudno. Są to bowiem bardzo delikatne konstrukcje, które z założenia służą do precyzyjnego sterowania smartfonem. Powoduje to, że montowane fabrycznie szybki nie mogą być zbyt grube, gdyż uniemożliwiłoby to możliwość sprawnego posługiwania się wszystkimi funkcjami telefonu. Jeśli wyświetlacz nie ma folii ochronnej na telefon, uszkodzenie go jest możliwe właściwie zawsze, nawet w czasie standardowego, codziennego użytkowania. Uszkodzenia wyświetlacza najczęściej nie pojawiają się podczas upadku telefonu na ziemię lub innych, tego typu ekstremalnych sytuacji, a raczej poprzez otarcie wyświetlacza o kant stołu podczas odkładania, zwarcie z innym przedmiotem o relatywnie ostrych krawędziach lub otarcia wynikające z noszenia w kieszeni lub torbie.

Kiedy powstają rysy na szybce telefonu?

Mogłoby się wydawać, że po szybce telefonu trzeba przejechać mocno ostrym narzędziem, aby doprowadzić do powstania rysy. W praktyce jest to jednak bardzo łatwo i można to zrobić nieświadomie. Rysy często pojawiają się od noszenia telefonu w kieszeni, razem z innymi przedmiotami podręcznymi takimi jak, chociażby klucze lub portfel. To samo ma miejsce, gdy kobiety noszą telefon w torebce i musi on stykać się z wieloma, różnymi przedmiotami. Folia ochronna na telefon jest wtedy wystarczającym, mechanicznym zabezpieczeniem, które uniemożliwi powstanie rys podczas tak delikatnych otarć.

Jak funkcjonuje folia ochronna na telefon?

Folie ochronne, które są produkowane do smartfonów, występują w różnych rodzajach, dlatego też trudno wrzucać je wszystkie do jednego worka. Koncepcją ich działania jest to, aby pokryć całą powierzchnię wyświetlacza telefonu, tak by móc oprzeć się uszkodzeniom mechanicznym szybki. Folie ochronne na telefon są produkowane z cienkich, ale bardzo wytrzymałych materiałów, które w przeciwieństwie do szkła, z którego zbudowane są wyświetlacze telefonów, nie są aż tak bardzo podatne na zarysowania. Aby uszkodzić folię ochronną, trzeba przyłożyć nieporównywalnie więcej siły, a w dodatku przedmiot, którym folie może zarysować, musi być relatywnie bardziej ostry. W praktyce oznacza to, że folia ochronna chroni od większości przypadkowych zarysowań wyświetlacza, a zwłaszcza tych wynikających z niefrasobliwego użytkowania telefonu i przypadkowych, delikatnych otarć.

Od czego nie uchroni folia ochronna?

Folia ochronna na telefon jest jedynie elastyczną powłoką. Oznacza to, że ma ona ograniczone możliwości, jeśli chodzi o przyjmowanie uszkodzeń mechanicznych. Głównym zadaniem folii ochronnej jest utrudnienie porysowania telefonu, ale nie zdoła ona ochronić go przed pęknięciem szybki na skutek upadku z dużej wysokości. Zakładając folie na telefon, trzeba pamiętać o tym, że chroni ona powłokę wyświetlacza, ale nie zwiększa jego wytrzymałości samego w sobie. Nie działa również, tak jak elastyczna, dodatkowa powłoka szklana lub plastikowa, która zmniejszyłaby nacisk punktowy na wyświetlacz, co w praktyce oznacza, że folia ochronna na telefon nie jest skuteczna w ochronie ekranu przed upadkami z dużej wysokości, mocnymi uderzeniami lub dużym naciskiem na wyświetlacz.

Czy folia ochronna utrudnia użytkowanie?

Jak działa folia ochronna na telefon?Wiele osób nie używa folii ochronnej dlatego, by nie utrudniać sobie codziennego korzystania z telefonu. Takie podejście jest jednak błędne, gdyż folia pomimo dużej wytrzymałości mechanicznej, w żaden sposób nie powinna zmieniać komfortu użytkowania telefonu, o ile jest prawidłowo dobrana. Niektóre, grube folie faktycznie nieco zmieniają wrażliwość ekranu dotykowego, jednak są to różnice, które są właściwie nieodczuwalne podczas codziennego korzystania. Zakładając folię prawidłowo, według instrukcji producenta nie powinny wystąpić żadne problemy z manipulowaniem wskaźnikiem po ekranie dotykowym. Folie ochronne na telefon są produkowane w różnych wariantach grubości, co oznacza, że dodatkowo można wybrać taką, która nie będzie sprawiała problemów. Jeśli ktoś się obawia utrudnień w użytkowaniu wyświetlacza, może się zdecydować na najcieńsze folie, które skutecznie chronią przed większością zarysowań, a kompletnie nie wpływają na czułość ekranu, ani jego kolor. Podczas zakupu folii, należy jednak pamiętać, aby kupić taką, która idealnie pasuje do wyświetlacza konkretnego modelu, tak by powierzchnia robocza ekranu, była pokryta w stu procentach.