Jak się leczy uzależnienie od narkotyków?

Jak się leczy uzależnienie od narkotyków? Uzależnienie od narkotyków to bardzo poważny i niestety dość powszechny problem. Dotyka on osoby w każdym wieku, bez względu na płeć czy majętność. Niestety, walka z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych do łatwych nie należy. Na pewno jednak jest ona możliwa, jeżeli będziemy w nią zaangażowani. Kluczowa jest również systematyczność, oraz rzecz jasna cierpliwość. Bez tego mowy o satysfakcjonujących rezultatach leczenia być niestety nie może. Warto mieć świadomość tego, że uzależnienie od narkotyków można leczyć nie tylko w ośrodkach zamkniętych, ale również ambulatoryjnie.

Kiedy terapia ambulatoryjna?

Jak się leczy uzależnienie od narkotyków?
Jak się leczy uzależnienie od narkotyków?

Odwyk dla narkomanów nie zawsze musi odbywać się w ośrodku zamkniętym. Bardzo często wystarczająca okazuje się terapia ambulatoryjna. Niestety, nie zawsze znajdzie ona jednak zastosowanie. Przede wszystkim stanowi ona dobre rozwiązanie dla osób, u których ta metoda walki z uzależnieniem już raz się powiodła. Ponadto, ambulatoryjna terapia uzależnień ma szansę pomóc osobom uzależnionym od tak zwanych narkotyków miękkich. Nie należy zapominać o tym, że terapia ambulatoryjna odbywać się może zarówno prywatnie, jak i w ośrodku państwowym w ramach NFZ. Niestety, czas oczekiwania na terapię w ramach NFZ może być dłuższy. Jakiego rodzaju pomocy będzie wymagała osoba uzależniona od narkotyków? Na pewno przyda się jej konsultacja psychiatryczna. Niekiedy na jednej konsultacji lekarskiej może się nie skończyć. Uzależnienie od narkotyków może być bowiem prowokowane przez zaburzenia psychiczne. Może również prowadzić do ich powstawania. Doświadczony psychiatra będzie potrafił rozpoznać choroby i wdrożyć odpowiednie leczenie. Możliwe, że konieczne okaże się zastosowanie antydepresantów. Ponadto, wskazana będzie terapia prowadzona pod czujnym okiem psychologa, który jest jednocześnie psychoterapeutą. Dobrze, gdyby specjalizował się on w leczeniu uzależnień od narkotyków. Nie ulega wątpliwości, że psychoterapia powinna odbywać się minimum raz w tygodniu. Czas trwania takiej terapii może wynosić od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Jeżeli chcemy odbyć taką terapię prywatnie, musimy być przygotowani na dość spore koszty. Warto mieć tego świadomość.

Państwowy czy prywatny ośrodek leczenia narkomanii?

Ambulatoryjne leczenie uzależnień od narkotyków nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem. W wielu przypadkach nie jest ono wystarczające i konieczne okazuje się leczenie w ośrodku zamkniętym. W niektórych przypadkach warto od razu postarać się o miejsce w tego typu ośrodku. Warto zrobić to na pewno wtedy, gdy jesteśmy uzależnieni od tak zwanych narkotyków twardych, takich jak na przykład heroina. Nie ulega wątpliwości, że trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem ośrodka. Można zdecydować się na terapię w ośrodku zamkniętym w ramach NFZ albo na terapię w prywatnym ośrodku. Państwowe ośrodki są zazwyczaj przepełnione, dlatego panują w nich gorsze warunki bytowe niż w ośrodkach prywatnych. Ponadto, w ośrodkach państwowych na jednego lekarza przypada bardzo wielu pacjentów. W ośrodkach prywatnych warunki żywieniowe i bytowe są o wiele lepsze. Personelu także jest więcej, a pacjentów mniej. Niestety, pobyt w ośrodku prywatnym generuje zazwyczaj całkiem spore koszty. Należy mieć tego świadomość, jeżeli zależy nam na tego typu terapii. Jeżeli poważnie myślimy o terapii w prywatnym ośrodku zamkniętym, dobrym pomysłem będzie przejrzenie ofert kilku ośrodków. Wówczas możliwe będzie wybranie oferty najlepszej pod względem cenowym, jak i jakościowym. Warto także sprawdzić, jakie opinie posiada prywatny ośrodek leczenia narkomanii. Im więcej pozytywnych opinii, tym większe szanse na to, że ośrodek dla uzależnionych od narkotyków oferuje profesjonalną pomoc osobom uzależnionym.

Co jeszcze należy wiedzieć o uzależnieniu od narkotyków?

Jeżeli chcemy poddać się terapii w ośrodku zamkniętym, warto dowiedzieć się tego, na czym właściwie polega terapia dla osób uzależnionych od narkotyków https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/. Okazuje się, że składa się ona z wielu różnych elementów. Na początku każda osoba uzależniona musi być przygotowana na detoks. Konieczne jest pozbycie się narkotyków z organizmu osoby uzależnionej. Bez tego walka z uzależnieniem nie będzie niestety możliwa. Warto byłoby jednak pamiętać o tym, że leczenie uzależnień odbywa się pod czujnym okiem doświadczonego personelu. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów podczas detoksu, zastosowane zostanie odpowiednie wsparcie. W ośrodku zamkniętym odbywa się także terapia dla uzależnionych polegająca na spotkaniach grup wsparcia. Terapia grupowa jest bardzo ważna, bo podczas jej trwania osoby uzależnione mogą wymieniać się doświadczeniami i okazywać sobie wzajemne wsparcie. Nie ulega wątpliwości, że uzależnienie od narkotyków leczy się także przy pomocy psychoterapii indywidualnej. Spotkania odbywają się najczęściej raz w tygodniu. W ośrodkach leczenia uzależnień prowadzona jest nierzadko także terapia zajęciowa. Warto pamiętać o tym, że pobyt w takim ośrodku może trwać przez długi okres czasu. Wskazana jest zatem cierpliwość.