14 października 2024
Fotografia i nurkowanie

Fotografia i nurkowanie

Fotografia i nurkowanie – dwa ciekawe zajęcia, które w połączeniu są gwarancją niezapomnianej zabawy. Wbrew pozorom oba zajęcia są dość problematyczne, wymagają od nas wprawy. Warto jednak posiąść kilka podstawowych informacji w tym zakresie i poznać podstawy teoretyczne, które w znacznym stopniu ułatwią przyswajanie wiedzy praktycznej. W jaki sposób przygotować się się do robienia zdjęć pod wodą? O czym powinniśmy pamiętać przed fotografowaniem pod wodą? Na co zwrócić uwagę wybierając aparat podwodny? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników w tym zakresie.

W jaki sposób przygotować się się do robienia zdjęć pod wodą?

Zanim zdecydujemy się na robienie zdjęć pod powierzchnią wody, powinniśmy w pierwszej kolejności nauczyć się podstaw nurkowania i fotografowania. Obie czynności są od siebie zależne – problemy z pływaniem spowodują, że nie będziemy w stanie prawidłowo przygotować i wykadrować zdjęć. Świat znajdujący się pod wodą jest nieprzewidywalny, jednocześnie dynamiczny. Dlatego też idealne ujęcia zdarzają się bardzo rzadko. Tylko praktykowanie zdobytych umiejętności może spowodować, że będziemy usatysfakcjonowani fotografiami. Znacznie łatwiejsze jest nauczenie się samego fotografowania – możemy tego dokonać w bezpiecznych warunkach, bez presji czasowej. Duże znaczenie ma zakup odpowiedniego sprzętu – powinien być wodoszczelny, jednocześnie odpowiednio zabezpieczony przed ewentualną stratą czy zgubieniem. Więcej informacji na temat aparatu znaleźć można w dalszej części artykułu.

O czym powinniśmy pamiętać przed fotografowaniem pod wodą?

Robienie zdjęć pod wodą może okazać się trudniejsze, niż mogłoby się nam wydawać. Decydując się na wykonywanie tego zajęcia, w pierwszej kolejności powinniśmy opanować podstawy nurkowania. Tylko doświadczenie i odpowiednie wprawienie spowoduje, że będziemy czuć się stosunkowo swobodnie pod wodą. Ma to bezpośredni wpływ na jakość robionych zdjęć. Będziemy mieli odwagę, aby podpłynąć do obiektów – bliższe odległości to gwarancja fotografii, na których będziemy w stanie dostrzec najmniejsze szczegóły. Podczas kursu nurkowania dla początkujących nauczymy się, w jaki sposób reagować na ewentualne zagrożenia, w konsekwencji będziemy czuć się pewnie nawet kilka metrów pod wodą.
Kluczowa jest także kwestia dokładnego zapoznania się z aparatem, na którego zakup się zdecydowaliśmy. Pod wodą nie będziemy mieli wiele czasu na to, aby sprawdzać poszczególne ustawienia. Dostosowywanie filtrów i bawienie się efektami także nie wchodzi w grę. Tego typu czynności powinniśmy dokonać w nieco bardziej sprzyjających warunkach, przykładowo w przydomowym basenie. Co prawda stworzone tam warunki będą nieco różnić się od tych rzeczywistych, jednakże w ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować liczbę potencjalnych korekt. Nie obawiajmy się automatycznego trybu aparatu – wysokiej klasy sprzęt jest w stanie dopasować parametry w zależności od tego, w jakich warunkach świetlnych się znajduje. Zacznijmy od fotografowania bezpiecznych miejsc – rzucanie się na głęboką wodę może okazać się zgubne, tym bardziej, jeśli nasze doświadczenie nie jest zbyt duże. Chwilę przed zanurzeniem upewnijmy się, że obudowa jest w pełni szczelna. Zauważając jakiekolwiek niepokojące sygnały natychmiastowo powinniśmy przerwać nurkowanie, bowiem istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia sprzętu. Warto wyposażyć się w możliwie największą kartę pamięci – będąc pod powierzchnią nie będziemy mieli wystarczająco czasu, aby usuwać stare fotografie. Dodatkowo nagrania w formie wideo w szybkim tempie pochłaniają wolną pamięć.

Na co zwrócić uwagę wybierając aparat podwodny?

Współcześnie technologia rozwija się w bardzo dynamicznym tempie, w konsekwencji producenci oferują nam wiele różnorodnych produktów, które na pierwszy rzut oka różnią się jedynie ceną i aspektami wizualnymi. Przede wszystkim kluczowa jest podwodna obudowa – powinna być możliwie najbardziej wytrzymała, w przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do poważnej awarii drogiego sprzętu. Osoby początkujące powinny skupić się na tym, w jaki sposób działają automatyczne tryby. Po pewnym czasie zaczniemy korzystać z przesłony i czasu migawki. Dlatego też jeśli zależy nam na nieco ambitniejszych fotografiach, wówczas oba te parametry powinniśmy wziąć pod uwagę. Zanim zdecydujemy się na ostateczny zakup, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie dodatkowe elementy będziemy w stanie dokupić do naszego modelu, a także jaka jest ich cena. Do najbardziej przydatnych akcesoriów pod wodą możemy zaliczyć lampę błyskową, soczewkę makro, filtry, konwertery szerokokątne. Sprawdźmy, do jakiej głębokości możemy stosować obudowę. Jeśli wartość jest niższa niż 30 metrów, wówczas warto zastanowić się nad wyborem innego urządzenia. Jest to zakup jednorazowy, dlatego też nieodpowiednie jest oszczędzenie 100 zł w zamian za znacznie gorsze parametry. Posiadając te podstawowe informacje jesteśmy w stanie zakupić wysokiej jakości sprzęt, który doskonale sprawdzi się w warunkach wodnych.